United States congressional delegations from Pennsylvania

From Wikipedia, the free encyclopedia - View original article

 
Jump to: navigation, search

These are tables of congressional delegations from Pennsylvania to the United States Senate and United States House of Representatives.

United States Senate[edit source | edit]

Map of Pennsylvania, depicting its congressional districts since the 108th Congress.
Class 1 SenatorsCongressClass 3 Senators
William Maclay (Anti-Admin)1st (1789–1791)Robert Morris (Pro-Admin)
Vacant2nd (1791–1793)
Albert Gallatin (D-R)3rd (1793–1795)
James Ross (Pro-Admin)
4th (1795–1797)William Bingham (F)
5th (1797–1799)
6th (1799–1801)
7th (1801–1803)Peter Muhlenberg (D-R)
George Logan (D-R)
Samuel Maclay (D-R)8th (1803–1805)
9th (1805–1807)
10th (1807–1809)Andrew Gregg (D-R)
Michael Leib (D-R)
11th (1809–1811)
12th (1811–1813)
13th (1813–1815)Abner Lacock (D-R)
Jonathan Roberts (D-R)
14th (1815–1817)
15th (1817–1819)
16th (1819–1821)Walter Lowrie (D-R)
William Findlay (D-R)17th (1821–1823)
18th (1823–1825)
19th (1825–1827)William Marks (Adams)
Isaac D. Barnard (D-R)20th (1827–1829)
21st (1829–1831)
22nd (1831–1833)William Wilkins (D-R)
George M. Dallas (D-R)
Samuel McKean (D-R)23rd (1833–1835)
James Buchanan (D-R)
24th (1835–1837)
25th (1837–1839)
Daniel Sturgeon (D)26th (1839–1841)
27th (1841–1843)
28th (1843–1845)
29th (1845–1847)
Simon Cameron (D)
30th (1847–1849)
31st (1849–1851)James Cooper (W)
Richard Brodhead (D)32nd (1851–1853)
33rd (1853–1855)
34th (1855–1857)William Bigler (D)
Simon Cameron (R)35th (1857–1859)
36th (1859–1861)
37th (1861–1863)Edgar Cowan (R)
David Wilmot (R)
Charles R. Buckalew (D)38th (1863–1865)
39th (1865–1867)
40th (1867–1869)Simon Cameron (R)
John Scott (R)41st (1869–1871)
42nd (1871–1873)
43rd (1873–1875)
William A. Wallace (D)44th (1875–1877)
45th (1877–1879)
James Donald Cameron (R)
46th (1879–1881)
John I. Mitchell (R)47th (1881–1883)
48th (1883–1885)
49th (1885–1887)
Matthew S. Quay (R)50th (1887–1889)
51st (1889–1891)
52nd (1891–1893)
53rd (1893–1895)
54th (1895–1897)
55th (1897–1899)Boies Penrose (R)
Vacant56th (1899–1901)
Matthew S. Quay (R)
57th (1901–1903)
58th (1903–1905)
Philander C. Knox (R)
59th (1905–1907)
60th (1907–1909)
George T. Oliver (R)61st (1909–1911)
62nd (1911–1913)
63rd (1913–1915)
64th (1915–1917)
Philander C. Knox (R)65th (1917–1919)
66th (1919–1921)
William E. Crow (R)67th (1921–1923)
David A. Reed (R)George Wharton Pepper (R)
68th (1923–1925)
69th (1925–1927)
70th (1927–1929)William S. Vare (R)
71st (1929–1931)
Joseph R. Grundy (R)
James J. Davis (R)
72nd (1931–1933)
73rd (1933–1935)
Joseph F. Guffey (D)74th (1935–1937)
75th (1937–1939)
76th (1939–1941)
77th (1941–1943)
78th (1943–1945)
79th (1945–1947)Francis J. Myers (D)
Edward Martin (R)80th (1947–1949)
81st (1949–1951)
82nd (1951–1953)James H. Duff (R)
83rd (1953–1955)
84th (1955–1957)
85th (1957–1959)Joseph S. Clark (D)
Hugh D. Scott, Jr. (R)86th (1959–1961)
87th (1961–1963)
88th (1963–1965)
89th (1965–1967)
90th (1967–1969)
91st (1969–1971)Richard S. Schweiker (R)
92nd (1971–1973)
93rd (1973–1975)
94th (1975–1977)
H. John Heinz III (R)95th (1977–1979)
96th (1979–1981)
97th (1981–1983)Arlen Specter (R)
98th (1983–1985)
99th (1985–1987)
100th (1987–1989)
101st (1989–1991)
102nd (1991–1993)
Harris Wofford (D)
103rd (1993–1995)
Rick Santorum (R)104th (1995–1997)
105th (1997–1999)
106th (1999–2001)
107th (2001–2003)
108th (2003–2005)
109th (2005–2007)
Bob Casey, Jr. (D)110th (2007–2009)
111th (2009–2011)Arlen Specter (D)
112th (2011–2013)Pat Toomey (R)
113th (2013–2015)

United States House of Representatives[edit source | edit]

1789–1793: 8 Seats[edit source | edit]

For the first two Congresses, Pennsylvania had eight seats. In the First Congress, Representatives were selected At-large on a general ticket. Districts were used in the Second Congress.

CongressState-wide at large on a General ticket
1st
(1789–1791)
Thomas Fitzsimons (Pro-Admin)Frederick Muhlenberg (Pro-Admin)George Clymer (Pro-Admin)Daniel Hiester (Anti-Admin)Thomas Scott (Pro-Admin)Peter Muhlenberg (Anti-Admin)Thomas Hartley (Pro-Admin)Henry Wynkoop (Pro-Admin)
District
2nd
(1791–1793)
1st2nd3rd4th5th6th7th8th
Thomas Fitzsimons (Pro-Admin)Frederick Muhlenberg (Anti-Admin)Israel Jacobs (Pro-Admin)Daniel Hiester (Anti-Admin)John W. Kittera (Pro-Admin)Andrew Gregg (Anti-Admin)Thomas Hartley (Pro-Admin)William Findley (Anti-Admin)

1793–1803: 13 Seats[edit source | edit]

Pennsylvania had thirteen seats. For the third Congress Representatives were selected At-large on a general ticket. After that, districts were created.

CongressState-wide at-large on a General ticket
3rd
(1793–1795)
William Montgomery (Anti-Admin)Frederick Muhlenberg (Anti-Admin)Thomas Fitzsimons (Pro-Admin)Thomas Scott (Pro-Admin)James Armstrong (Pro-Admin)Daniel Hiester (Anti-Admin)John Smilie (Anti-Admin)John W. Kittera (Pro-Admin)Thomas Hartley (Pro-Admin)Andrew Gregg (Anti-Admin)Peter Muhlenberg (Anti-Admin)William Findley (Anti-Admin)William Irvine (Anti-Admin)
DistrictDistrict
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th
2 seats on a general ticket
4th
(1795–1797)
 John Swanwick (D-R)Frederick Muhlenberg (D-R)Richard Thomas (F)Samuel Sitgreaves (F)John Richards (DR)Daniel Hiester (D-R)Samuel Maclay (D-R)John W. Kittera (F)Thomas Hartley (F)Andrew Gregg (D-R)David Bard (D-R)William Findley (D-R)Albert Gallatin (D-R)
 George Ege (F)
5th
(1797–1799)
 Blair McClenachan (D-R)John Chapman (F)Robert Brown (D-R)John Andre Hanna (D-R)
 Robert Waln (F)Joseph Hiester (D-R)
6th
(1799–1801)
Michael Leib (D-R)Peter G. Muhlenberg (D-R)Henry Woods (F)John Smilie (D-R)
7th
(1801–1803)
William Jones (D-R)Joseph Hemphill (F)Isaac Van Horne (D-R)Thomas Boude (F)John Stewart (D-R)William Hoge (D-R)

1803–1813: 18 seats[edit source | edit]

There were eighteen seats, apportioned among eleven districts. Districts 1–3 each had three seats elected on a general ticket. District 4 had two such seats. Districts 5–11 each had one seat.

CongressDistrictDistrict
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th
3 seats on a general ticket3 seats on a general ticket3 seats on a general ticket2 seats on a general ticket
8th
(1803–1805)
 Joseph Clay (D-R)Jacob Richards (D-R)Michael Leib (D-R)Robert Brown (D-R)Frederick Conrad (D-R)Isaac Van Horne (D-R)Isaac Anderson (D-R)Joseph Hiester (D-R)John Whitehill (D-R)John Andre Hanna (D-R)David Bard (D-R)Andrew Gregg (D-R)John Stewart (D-R)John Rea (D-R)William Findley (D-R)John Smilie (D-R)William Hoge (D-R)John Baptiste Charles Lucas (D-R)
 John Hoge (D-R)
9th
(1805–1807)
 John Pugh (D-R)Christian Lower (D-R)James Kelly (F)John Hamilton (D-R)Samuel Smith (D-R)
 John Porter (D-R)Robert Whitehill (D-R)
10th
(1807–1809)
 William Milnor (F)Robert Jenkins (F)Matthias Richards (D-R)John Hiester (D-R)Daniel Montgomery, Jr. (D-R)William Hoge (D-R)
 Benjamin Say (D-R)
11th
(1809–1811)
Adam Seybert (D-R)William Anderson (D-R)John Ross (D-R)Daniel Hiester (D-R)George Smith (D-R)William Crawford (D-R)Aaron Lyle (D-R)
12th
(1811–1813)
 James Milnor (F)Jonathan Roberts (D-R)William Rodman (D-R)Roger Davis (D-R)John M. Hyneman (D-R)Joseph Lefever (D-R)William Piper (D-R)Abner Lacock (D-R)
 Isaac Griffin (D-R)

1813–1823: 23 Seats[edit source | edit]

There were 15 districts. The 1st district had four seats elected on a general ticket. The 2nd, 3rd, 5th, 6th and 10th each had two seats elected on a general ticket. The rest of the districts each had one seat.

CongressDistrictDistrictDistrict
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th
4 seats2 seats2 seats2 seats2 seats2 seats
13th
(1813–1815)
 Adam Seybert (D-R)John Conard (D-R)William Anderson (D-R)Charles J. Ingersoll (D-R)Jonathan Roberts (D-R)Roger Davis (D-R)John Gloninger (F)James Whitehill (D-R)Hugh Glasgow (D-R)William Crawford (D-R)Robert Whitehill (D-R)Samuel D. Ingham (D-R)Robert Brown (D-R)John M. Hyneman (D-R)William Piper (D-R)David Bard (D-R)Jared Irwin (D-R)Isaac Smith (D-R)William Findley (D-R)Aaron Lyle (D-R)Isaac Griffin (D-R)Adamson Tannehill (D-R)Thomas Wilson (D-R)
 Samuel Henderson (F)Edward Crouch (D-R)Amos Slaymaker (F)John Rea (D-R)Daniel Udree (D-R)
14th
(1815–1817)
 Joseph Hopkinson (F)William Milnor (F)Thomas Smith (F)Jonathan Williams (D-R)William Darlington (D-R)John Hahn (D-R)John Whiteside (D-R)James M. Wallace (D-R)William Maclay (D-R)John Ross (D-R)Joseph Hiester (D-R)Thomas Burnside (D-R)William Wilson (D-R)John Woods (F)
 John Sergeant (F)William Plunkett Maclay (D-R)
15th
(1817–1819)
 Adam Seybert (D-R)William Anderson (D-R)Isaac Darlington (F)Levi Pawling (F)Jacob Spangler (D-R)Andrew Boden (D-R)Alexander Ogle (D-R)David Scott (D-R)David Marchand (D-R)Thomas Patterson (D-R)Christian Tarr (D-R)Henry Baldwin (D-R)Robert Moore (D-R)
 Jacob Hostetter (D-R)Samuel Moore (D-R)Thomas Jones Rogers (D-R)John Murray (D-R)
16th
(1819–1821)
 Samuel Edwards (F)Thomas Forrest (F)Joseph Hemphill (F)William Darlington (D-R)Samuel Gross (D-R)Jacob Hibshman (D-R)David Fullerton (D-R)Robert Philson (D-R)George Denison (D-R)
 Thomas Grubb McCullough (F)Daniel Udree (D-R)
17th
(1821–1823)
 William Milnor (F)James Buchanan (F)John Phillips (F)James S. Mitchell (D-R)James Duncan (D-R)James McSherry (F)Ludwig Worman (F)John Tod (D-R)John Brown (D-R)William Cox Ellis (D-R)George Plumer (D-R)Andrew Stewart (D-R)Patrick Farrelly (D-R)
 Thomas Forrest (F)John Findlay (D-R)Samuel D. Ingham (D-R)Daniel Udree (D-R)Thomas Murray, Jr. (D-R)Walter Forward (D-R)

1823–1833: 26 seats[edit source | edit]

CongressDistrictDistrictDistrict
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th
3 seats2 seats2 seats3 seats2 seats2 seats
18th
(1823–1825)
 Samuel Breck (Adams F)Joseph Hemphill (Jackson F)Daniel H. Miller (Jackson D-R)James Buchanan (Jackson F)Samuel Edwards (Jackson F)Isaac Wayne (Jackson F)Philip Swenk Markley (Jackson D-R)Robert Harris (Jackson D-R)Daniel Udree (Jackson D-R)Henry Wilson (Jackson D-R)Samuel D. Ingham (Jackson D-R)Thomas Rogers (Jackson D-R)William Cox Ellis (Jackson F)George Kremer (Jackson D-R)Samuel McKean (Jackson D-R)James S. Mitchell (Jackson D-R)John Findlay (Jackson D-R)James Wilson (Jackson D-R)John Brown (Jackson D-R)John Tod (Jackson D-R)Andrew Stewart (Jackson D-R)Thomas Patterson (Jackson D-R)Walter Forward (Jackson D-R)James Allison, Jr. (Jackson D-R)George Plumer (Jackson D-R)Patrick Farrelly (Jackson D-R)
 George Wolf (Jackson D-R)Alexander Thomson (Jackson D-R)
19th
(1825–1827)
 John Wurts (J)Joseph Hemphill (J)Daniel H. Miller (J)James Buchanan (J)Samuel Edwards (J)Charles Miner (J)Philip Swenk Markley (Anti-J)Robert Harris (J)William Addams (J)Henry Wilson (J)Samuel D. Ingham (J)George Wolf (J)Espy Van Horne (J)George Kremer (J)Samuel McKean (J)James S. Mitchell (J)John Findlay (J)James Wilson (Anti-J)John Mitchell (J)Alexander Thomson (J)Andrew Stewart (J)Joseph Lawrence (Adams)James S. Stevenson (J)Robert Orr, Jr. (J)George Plumer (J)Patrick Farrelly (J)
 Thomas Kittera (Anti-J)Jacob Krebs (J)Chauncey Forward (J)Thomas Hale Sill (Adams)
20th
(1827–1829)
Joel B. Sutherland (J)John Sergeant (Adams)Samuel Anderson (J)John Benton Sterigere (J)Innis Green (J)Joseph Fry, Jr. (J)Adam King (J)William Ramsey (J)James Wilson (J)Richard Coulter (J)Stephen Barlow (J)
21st
(1829–1831)
Joseph Hemphill (J)Joshua Evans, Jr. (J)George G. Leiper (J)Henry A. P. Muhlenberg (J)Samuel A. Smith (J)Peter Ihrie, Jr. (J)James Ford (J)Alem Marr (J)Philander Stephens (J)Thomas Hartley Crawford (J)John Scott (J)Thomas Irwin (J)William McCreery (J)Harmar Denny (Anti-M)John Gilmore (J)Thomas Hale Sill (Anti-J)
22nd
(1831–1833)
 Henry Horn (J)John G. Watmough (Anti-J)William Muhlenberg Hiester (Anti-M)David Potts, Jr. (Anti-M)Joshua Evans, Jr. (J)Joel K. Mann (J)John C. Bucher (J)Henry A. P. Muhlenberg (J)Henry King (J)Samuel A. Smith (J)Peter Ihrie, Jr. (J)James Ford (J)Lewis Dewart (J)Robert Allison (Anti-M)George Burd (Anti-J)Andrew Stewart (Anti-M)Thomas M. T. McKennan (Anti-M)John Banks (Anti-M)
 Robert McCoy (J)

1833–1843: 28 seats[edit source | edit]

Following the 1830 census, Pennsylvania was apportioned 28 seats. The commonwealth divided them into 25 districts and two districts, the 2nd and the 4th, had two and three seats respectively.

CongressDistrictDistrictDistrict
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th
2 seats3 seats
23rd
(1833–1835)
Joel Barlow Sutherland (J)Horace Binney (Anti-J)James Harper (Anti-J)John G. Watmough (Anti-J)David Potts, Jr. (Anti-M)Edward Darlington (Anti-M)William Muhlenberg Hiester (Anti-M)Joel K. Mann (J)Robert Ramsey (J)David D. Wagener (J)Henry King (J)Henry A. P. Muhlenberg (J)William Clark (Anti-M)Charles Augustus Barnitz (Anti-M)George Chambers (Anti-M)Jesse Miller (J)Joseph Henderson (J)Andrew Beaumont (J)Joseph Biles Anthony (J)John Laporte (J)George Burd (Anti-J)Richard Coulter (J)Andrew Stewart (Anti-M)Thomas M. T. McKennan (Anti-M)Harmar Denny (Anti-M)Samuel Smith Harrison (J)John Banks (Anti-M)John Galbraith (J)
24th
(1835–1837)
 Joseph R. Ingersoll (Anti-J)Michael W. Ash (J)Jacob Fry, Jr. (J)Mathias Morris (Anti-J)Edward Burd Hubley (J)Henry Logan (J)Job Mann (J)John Klingensmith, Jr. (J)Andrew Buchanan (J)
 James Black (J)John James Pearson (Anti-J)
25th
(1837–1839)
 Lemuel Paynter (D)John Sergeant (W)George Washington Toland (W)Francis J. Harper (D)Edward Davies (Anti-M)Jacob Fry, Jr. (D)Mathias Morris (W)David D. Wagener (D)Edward Burd Hubley (D)Henry A. P. Muhlenberg (D)Luther Reily (D)Henry Logan (D)Daniel Sheffer (D)Charles McClure (D)William Wilson Potter (D)David Petrikin (D)Robert Hanna Hammond (D)Samuel Wells Morris (D)Charles Ogle (Anti-M)John Klingensmith, Jr. (D)Andrew Buchanan (D)Richard Biddle (Anti-M)William Beatty (D)Thomas Henry (Anti-M)Arnold Plumer (D)
 Charles Naylor (W)George M. Keim (D)
26th
(1839–1841)
 Francis James (Anti-M)John Edwards (Anti-M)Joseph Fornance (D)John Davis (D)Peter Newhard (D)William Simonton (W)James Gerry (D)James Cooper (W)William Sterrett Ramsey (D)George McCulloch (D)Albert Gallatin Marchand (D)Enos Hook (D)Isaac Leet (D)John Galbraith (D)
 Henry M. Brackenridge (W)
27th
(1841–1843)
 Charles Brown (D)Joseph R. Ingersoll (W)Charles J. Ingersoll (D)Jeremiah Brown (W)John Edwards (W)Francis James (W)Robert Ramsey (W)John Westbrook (D)Amos Gustine (D)James Irvin (W)Benjamin A. Bidlack (D)John Snyder (D)Davis Dimock, Jr. (D)Henry Black (W)Henry White Beeson (D)Joseph Lawrence (W)William W. Irwin (W)William Jack (D)Thomas Henry (W)Arnold Plumer (D)
 Almon H. Read (D)James McPherson Russell (W)Thomas M. T. McKennan (W)

1843–1853: 24 seats[edit source | edit]

CongressDistrictDistrictDistrict
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th
28th
(1843–1845)
 Edward J. Morris (W)Joseph R. Ingersoll (W)John T. Smith (D)Charles J. Ingersoll (D)Jacob S. Yost (D)Michael H. Jenks (W)Abraham R. McIlvaine (W)Jeremiah Brown (W)John Ritter (D)Richard Brodhead (D)Benjamin A. Bidlack (D)Almon H. Read (D)Henry Frick (W)Alexander Ramsey (W)Henry Nes (Ind D)James Black (D)James Irvin (W)Andrew Stewart (W)Henry D. Foster (D)John Dickey (W)William Wilkins (D)Samuel Hays (D)Charles M. Reed (W)Joseph Buffington (W)
 George Fuller (D)James Pollock (W)Cornelius Darragh (W)
29th
(1845–1847)
Lewis C. Levin (K-N)John H. Campbell (K-N)Jacob Erdman (D)John Strohm (W)Owen D. Leib (D)David Wilmot (D)Moses McClean (D)John Blanchard (W)John Hoge Ewing (W)William S. Garvin (D)James Thompson (D)
30th
(1847–1849)
 Charles Brown (D)John Freedley (W)Westbrook Hornbeck (W)William Strong (D)Chester P. Butler (W)George N. Eckert (W)Henry Nes (W)Jasper E. Brady (W)Job Mann (D)John Dickey (W)Moses Hampton (W)John W. Farrelly (W)Alexander Irvin (W)
 Samuel A. Bridges (D)
31st
(1849–1851)
 Joseph R. Chandler (W)Henry D. Moore (W)John Robbins (D)Thomas Ross (D)Jesse C. Dickey (W)Thaddeus Stevens (W)Milo M. Dimmick (D)Joseph Casey (W)Charles W. Pitman (W)James X. McLanahan (D)Samuel Calvin (W)Andrew J. Ogle (W)Robert R. Reed (W)John W. Howe (FS)Alfred Gilmore (D)
 John Brisbin (D)Joel B. Danner (D)
32nd
(1851–1853)
Thomas B. Florence (D)John McNair (D)John A. Morrison (D)J. Glancy Jones (D)Henry M. Fuller (W)Galusha A. Grow (D)James Gamble (D)Thomas M. Bibighaus (W)William H. Kurtz (D)Andrew Parker (D)John L. Dawson (D)Joseph H. Kuhns (W)John Allison (W)Thomas M. Howe (W)John W. Howe (W)Carlton B. Curtis (D)

1853–1863: 25 seats[edit source | edit]

CongressDistrictDistrictDistrict
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th
33rd
(1853–1855)
 Thomas B. Florence (D)Joseph R. Chandler (W)John Robbins (D)William H. Witte (D)John McNair (D)William Everhart (W)Samuel A. Bridges (D)Henry A. Muhlenberg (D)Isaac E. Hiester (W)Ner Middleswarth (W)Christian M. Straub (D)Hendrick B. Wright (D)Asa Packer (D)Galusha A. Grow (D)James Gamble (D)Carlton B. Curtis (D)Samuel L. Russell (W)John McCulloch (W)Augustus Drum (D)John L. Dawson (D)David Ritchie (W)Thomas M. Howe (W)Michael C. Trout (D)John Dick (W)William H. Kurtz (D)
 J. Glancy Jones (D)
34th
(1855–1857)
Job R. Tyson (W)William Millward (O)Jacob Broom (K-N)John Cadwalader (D)John Hickman (D)Samuel C. Bradshaw (O)Anthony E. Roberts (Ind W)John Christian Kunkel (W)James H. Campbell (O)Henry M. Fuller (O)John J. Pearce (O)Lemuel Todd (R)David F. Robison (O)John R. Edie (O)John Covode (O)Jonathan Knight (O)David Ritchie (O)Samuel A. Purviance (O)John Allison (O)David Barclay (D)John Dick (O)
35th
(1857–1859)
 Edward J. Morris (R)James Landy (D)Henry M. Phillips (D)Owen Jones (D)Henry Chapman (D)Anthony E. Roberts (R)John Christian Kunkel (R)William L. Dewart (D)John G. Montgomery (D)William H. Dimmick (D)Galusha A. Grow (R)Allison White (D)John A. Ahl (D)Wilson Reilly (D)John R. Edie (R)John Covode (R)William Montgomery (D)David Ritchie (R)Samuel A. Purviance (R)William Stewart (R)James L. Gillis (D)John Dick (R)
 William H. Keim (R)Paul Leidy (D)
36th
(1859–1861)
 John P. Verree (R)William Millward (R)John Wood (R)John Hickman (Anti-Lecompton D)Henry C. Longnecker (R)John Schwartz (Anti-Lecompton D)Thaddeus Stevens (R)John W. Killinger (R)James H. Campbell (R)George W. Scranton (R)James T. Hale (R)Benjamin F. Junkin (R)Edward McPherson (R)Samuel S. Blair (R)James K. Moorhead (R)Robert McKnight (R)Chapin Hall (R)Elijah Babbitt (R)
 Jacob K. McKenty (D)
37th
(1861–1863)
 William E. Lehman (D)William D. Kelley (R)William M. Davis (R)John Hickman (R)Thomas B. Cooper (D)Sydenham E. Ancona (D)Philip Johnson (D)Joseph Bailey (D)Jesse Lazear (D)John W. Wallace (R)John Patton (R)
 Charles J. Biddle (D)John D. Stiles (D)Hendrick B. Wright (D)

1863–1873: 24 seats[edit source | edit]

CongressDistrictDistrictDistrict
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th
38th
(1863–1865)
Samuel J. Randall (D)Charles O'Neill (R)Leonard Myers (R)William D. Kelley (R)Martin R. Thayer (R)John D. Stiles (D)John M. Broomall (R)Sydenham E. Ancona (D)Thaddeus Stevens (R)Myer Strouse (D)Philip Johnson (D)Charles Denison (D)Henry W. Tracy (Ind R)Wm H. Miller (D)Joseph Bailey (D)Alexander H. Coffroth (D)Archibald McAllister (D)James T. Hale (Ind R)Glenni W. Scofield (R)Amos Myers (R)John L. Dawson (D)James K. Moorhead (R)Thomas Williams (R)Jesse Lazear (D)
39th
(1865–1867)
 Benjamin M. Boyer (D)Ulysses Mercur (R)George F. Miller (R)Adam J. Glossbrenner (D)Abraham A. Barker (R)Stephen F. Wilson (R)Charles V. Culver (R)George V.E. Lawrence (R)
 William H. Koontz (R)
40th
(1867–1869)
 Caleb N. Taylor (R)James L. Getz (D)Henry L. Cake (R)Daniel M. Van Auken (D)Daniel J. Morrell (R)Darwin A. Finney (R)John Covode (R)
 Oliver J. Dickey (R)George W. Woodward (D)S. Newton Pettis (R)
41st
(1869–1871)
 John Moffet (D)John R. Reading (D)John D. Stiles (D)Washington Townsend (R)John B. Packer (R)Richard J. Haldeman (D)John Cessna (R)William H. Armstrong (R)Calvin W. Gilfillan (R)James S. Negley (R)Darwin Phelps (R)Joseph B. Donley (R)
 Leonard Myers (R)Caleb N. Taylor (R)
42nd
(1871–1873)
 John V. Creely (Ind R)Alfred C. Harmer (R)Ephraim L. Acker (D)John W. Killinger (R)John B. Storm (D)Lazarus D. Shoemaker (R)Benjamin F. Meyers (D)Robert M. Speer (D)Henry Sherwood (D)Samuel Griffith (D)Henry D. Foster (D)Ebenezer McJunkin (R)William McClelland (D)
 Frank C. Bunnell (R)

1873–1883: 27 seats[edit source | edit]

CongressDistrictDistrictDistrictAt-large
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th3 seats on a general ticket
43rd
(1873–1875)
 Samuel J. Randall (D)Charles O'Neill (R)Leonard Myers (R)William D. Kelley (R)Alfred C. Harmer (R)James S. Biery (R)Washington Townsend (R)Hiester Clymer (D)A. Herr Smith (R)John W. Killinger (R)John B. Storm (D)Lazarus D. Shoemaker (R)James D. Strawbridge (R)John B. Packer (R)John A. Magee (D)John Cessna (R)Robert M. Speer (D)Sobieski Ross (R)Carlton B. Curtis (R)Hiram L. Richmond (R)Alexander W. Taylor (R)James S. Negley (R)Ebenezer McJunkin (R)William S. Moore (R)Charles Albright (R)Glenni W. Scofield (R)Lemuel Todd (R)
 John M. Thompson (R)25th26th27th
44th
(1875–1877)
 Chapman Freeman (R)Samuel J. Randall (D)John Robbins (D)Washington Townsend (R)Alan Wood, Jr. (R)William Mutchler (D)Francis D. Collins (D)Winthrop W. Ketcham (R)James B. Reilly (D)Joseph Powell (D)Sobieski Ross (R)John Reilly (D)William S. Stenger (D)Levi Maish (D)Levi A. Mackey (D)Jacob Turney (D)James H. Hopkins (D)Alexander G. Cochran (D)John W. Wallace (R)George A. Jenks (D)James Sheakley (D)Albert G. Egbert (D)
 William H. Stanton (D)
45th
(1877–1879)
Alfred C. Harmer (R)William Ward (R)Isaac N. Evans (R)Samuel A. Bridges (D)Hendrick B. Wright (D)John W. Killinger (R)Edward Overton, Jr. (R)John I. Mitchell (R)Jacob M. Campbell (R)Russell Errett (R)Thomas M. Bayne (R)William S. Shallenberger (R)Harry White (R)John M. Thompson (R)Lewis F. Watson (R)
46th
(1879–1881)
Henry H. Bingham (R)William Godshalk (R)Reuben K. Bachman (D)Robert Klotz (D)Hendrick B. Wright
(GB)
John W. Ryon (D)Alexander H. Coffroth (D)Horatio G. Fisher (R)Frank E. Beltzhoover (D)Seth H. Yocum
(GB)
Morgan R. Wise (D)Samuel B. Dick (R)James H. Osmer (R)
47th
(1881–1883)
Daniel Ermentrout (D)William Mutchler (D)Joseph A. Scranton (R)Charles N. Brumm
(GB)
Samuel F. Barr (R)Cornelius C. Jadwin (R)Robert J.C. Walker (R)Jacob M. Campbell (R)Andrew G. Curtin (D)James Mosgrove
(GB)
Samuel H. Miller (R)Lewis F. Watson (R)

1883–1893: 28 seats[edit source | edit]

Following the 1880 Census, the delegation grew by one seat. Until 1889, that seat was elected at-large state-wide. After 1889, the state was redistricted into 28 districts.

CongressDistrictDistrictDistrictAt-large
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th26th27th
48th
(1883–1885)
 Henry H. Bingham (R)Samuel J. Randall (D)Charles O'Neill (R)William D. Kelley (R)Alfred C. Harmer (R)James B. Everhart (R)Isaac N. Evans (R)Daniel Ermentrout (D)A. Herr Smith (R)William Mutchler (D)John B. Storm (D)Daniel W. Connolly (D)Charles N. Brumm
(GB)
Samuel F. Barr (R)George A. Post (D)William W. Brown (R)Jacob M. Campbell (R)Louis E. Atkinson (R)William A. Duncan (D)Andrew G. Curtin (D)Charles E. Boyle (D)James H. Hopkins (D)Thomas M. Bayne (R)George V.E. Lawrence (R)John D. Patton (D)Samuel H. Miller (R)Samuel M. Brainerd (R)Mortimer F. Elliott (D)
 John A. Swope (D)
49th
(1885–1887)
John A. Hiestand (R)William H. Sowden (D)Joseph A. Scranton (R)Charles N. Brumm (R)Franklin Bound (R)Frank C. Bunnell (R)James S. Negley (R)Oscar L. Jackson (R)Alexander C. White (R)George W. Fleeger (R)William L. Scott (D)Edwin S. Osborne (R)
50th
(1887–1889)
Smedley Darlington (R)Robert M. Yardley (R)Charles R. Buckalew (D)John Lynch (D)Henry C. McCormick (R)Edward Scull (R)Levi Maish (D)John Patton (R)Welty McCullogh (R)John Dalzell (R)James T. Maffett (R)Norman Hall (D)
Congress1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th26th27th28th
51st
(1889–1891)
 Henry H. Bingham (R)Samuel J. Randall (D)Charles O'Neill (R)William D. Kelley (R)Alfred C. Harmer (R)Smedley Darlington (R)Robert M. Yardley (R)William Mutchler (D)David B. Brunner (D)Marriott Brosius (R)Joseph A. Scranton (R)Edwin S. Osborne (R)James B. Reilly (D)John W. Rife (R)Myron B. Wright (R)Henry C. McCormick (R)Charles R. Buckalew (D)Louis E. Atkinson (R)Levi Maish (D)Edward Scull (R)Samuel A. Craig (R)John Dalzell (R)Thomas M. Bayne (R)Joseph W. Ray (R)Charles C. Townsend (R)William C. Culbertson (R)Lewis F. Watson (R)James Kerr (D)
 Richard Vaux (D)John E. Reyburn (R)Charles W. Stone (R)
52nd
(1891–1893)
 William McAleer (D)John B. Robinson (R)Edwin Hallowell (D)Lemuel Amerman (D)George W. Shonk (R)Albert C. Hopkins (R)Simon P. Wolverton (D)Frank E. Beltzhoover (D)George F. Huff (R)William A. Stone (R)Andrew Stewart (R)Eugene P. Gillespie (D)Matthew Griswold (R)George F. Kribbs (D)
 Alexander K. Craig (D)
 William A. Sipe (D)

1893–1903: 30 seats[edit source | edit]

Following the 1890 Census, the delegation grew by two seats. Those two additional seats were elected at-large across the entire commonwealth.

CongressDistrictDistrictDistrictAt-largeAt-large
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th26th27th28th
53rd
(1893–1895)
 Henry H. Bingham (R)William McAleer (Ind D)Charles O'Neill (R)John E. Reyburn (R)Alfred C. Harmer (R)John B. Robinson (R)William Mutchler (D)Irving P. Wanger (R)Constantine J. Erdman (D)Marriott Brosius (R)Joseph A. Scranton (R)William H. Hines (D)James B. Reilly (D)Ephraim M. Woomer (R)Myron B. Wright (R)Albert C. Hopkins (R)Simon P. Wolverton (D)Thaddeus M. Mahon (R)Frank E. Beltzhoover (D)Josiah D. Hicks (R)Daniel B. Heiner (R)John Dalzell (R)William A. Stone (R)William A. Sipe (D)Thomas W. Phillips (R)Joseph C. Sibley (D)Charles W. Stone (R)George F. Kribbs (D)William Lilly (R)Alexander McDowell (R)
 Robert Adams, Jr. (R)Howard Mutchler (D)Edwin J. Jorden (R)Galusha A. Grow (R)
54th
(1895–1897)
Frederick Halterman (R)Joseph J. Hart (D)John Leisenring (R)Charles N. Brumm (R)James H. Codding (R)Fred C. Leonard (R)Monroe H. Kulp (R)James A. Stahle (R)Ernest F. Acheson (R)Matthew Griswold (R)William C. Arnold (R)George F. Huff (R)
55th
(1897–1899)
 William McAleer (D)James R. Young (R)Thomas S. Butler (Ind R)William S. Kirkpatrick (R)Daniel Ermentrout (D)William Connell (R)Morgan B. Williams (R)Marlin E. Olmsted (R)Horace B. Packer (R)George J. Benner (D)Edward E. Robbins (R)Joseph B. Showalter (R)John C. Sturtevant (R)Samuel A. Davenport (R)
 William H. Graham (R)
56th
(1899–1901)
 Thomas S. Butler (R)Laird H. Barber (D)Stanley W. Davenport (D)James W. Ryan (D)Charles F. Wright (R)Rufus K. Polk (D)Edward D. Ziegler (D)Joseph E. Thropp (R)Summers M. Jack (R)Athelston Gaston (D)Joseph C. Sibley (D)James K.P. Hall (D)
 Edward de Veaux Morrell (R)Henry D. Green (D)
57th
(1901–1903)
 Henry Burk (R)Howard Mutchler (D)Henry W. Palmer (R)George R. Patterson (R)Elias Deemer (R)Robert J. Lewis (R)Alvin Evans (R)Arthur L. Bates (R)Joseph C. Sibley (R)Robert H. Foerderer (R)
 Henry B. Cassel (R)Alexander Billmeyer (D)

1903–1913: 32 seats[edit source | edit]

Following the 1900 Census, the delegation grew by two seats.

CongressDistrictDistrictDistrictDistrict
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th26th27th28th29th30th31st32nd
58th
(1903–1905)
 Henry H. Bingham (R)Henry Burk (R)Robert Adams, Jr. (R)Robert H. Foerderer (R)Edward de Veaux Morrell (R)George D. McCreary (R)Thomas S. Butler (R)Irving P. Wanger (R)Henry B. Cassel (R)George Howell (D)Henry W. Palmer (R)George R. Patterson (R)Marcus C.L. Kline (D)Charles F. Wright (R)Elias Deemer (R)Charles H. Dickerman (D)Thaddeus M. Mahon (R)Marlin E. Olmsted (R)Alvin Evans (R)Daniel F. Lafean (R)Solomon R. Dresser (R)George F. Huff (R)Allen F. Cooper (R)Ernest F. Acheson (R)Arthur L. Bates (R)Joseph H. Shull (D)William O. Smith (R)Joseph C. Sibley (R)George Shiras III (Ind R)John Dalzell (R)Henry K. Porter (Ind R)James W. Brown (Ind R)
 George A. Castor (R)Reuben O. Moon (R)William Connell (R)
59th
(1905–1907)
 Thomas H. Dale (R)Mial E. Lilley (R)Edmund W. Samuel (R)John M. Reynolds (R)Gustav A. Schneebeli (R)William H. Graham (R)James F. Burke (R)Andrew J. Barchfeld (R)
 John E. Reyburn (R)J. Hampton Moore (R)Charles N. Brumm (R)
60th
(1907–1909)
 William W. Foulkrod (R)Thomas D. Nicholls (Ind D)John T. Lenahan (D)John H. Rothermel (D)George W. Kipp (D)William B. Wilson (D)John G. McHenry (D)Benjamin K. Focht (R)Charles F. Barclay (R)J. Davis Brodhead (D)Joseph G. Beale (R)Nelson P. Wheeler (R)
 Joel Cook (R)
61st
(1909–1911)
William W. Griest (R)Henry W. Palmer (R)Alfred B. Garner (R)Charles C. Pratt (R)John K. Tener (R)A. Mitchell Palmer (D)J. N. Langham (R)
62nd
(1911–1913)
 William S. Reyburn (R)Michael Donohoe (D)Robert E. Difenderfer (D)John R. Farr (R)Charles C. Bowman (R)Robert E. Lee (D)George W. Kipp (D)Jesse L. Hartman (R)Charles E. Patton (R)Curtis H. Gregg (D)Thomas S. Crago (R)Charles Matthews (R)Peter M. Speer (R)Stephen G. Porter (R)
 William S. Vare (R)William D.B. Ainey (R)

1913–1933: 36 seats[edit source | edit]

Following the 1910 Census, the delegation grew by four seats to its largest size to date. The four new seats were elected at-large state-wide. Starting in 1923, however, four new districts were added to replace the at-large seats.

CongressDistrictDistrictDistrictDistrictAt-large
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th26th27th28th29th30th31st32ndSeat ASeat BSeat CSeat D
63rd
(1913–1915)
William S. Vare (R)George S. Graham (R)J. Hampton Moore (R)George W. Edmonds (R)Michael Donohoe (D)J. Washington Logue (D)Thomas S. Butler (R)Robert E. Difenderfer (D)William W. Griest (R)John R. Farr (R)John J. Casey (D)Robert E. Lee (D)John H. Rothermel (D)William D.B. Ainey (R)Edgar R. Kiess (R)John V. Lesher (D)Franklin L. Dershem (D)Aaron S. Kreider (R)Warren W. Bailey (D)Andrew R. Brodbeck (D)Charles E. Patton (R)Abraham L. Keister (R)Wooda N. Carr (D)Henry W. Temple (Prog)Milton W. Shreve (R)A. Mitchell Palmer (D)J. N. Langham (R)Willis J. Hulings (Prog)Stephen G. Porter (R)M. Clyde Kelly (R)James F. Burke (R)Andrew J. Barchfeld (R)Fred E. Lewis (R)John M. Morin (R)Anderson H. Walters (R)Arthur R. Rupley (R)
64th
(1915–1917)
Peter E. Costello (R)George P. Darrow (R)Henry Winfield Watson (R)Robert D. Heaton (R)Arthur G. Dewalt (D)Louis T. McFadden (R)Benjamin K. Focht (R)C. William Beales (R)Charles H. Rowland (R)Robert F. Hopwood (R)Henry W. Temple (R)Michael Liebel, Jr. (D)Henry J. Steele (D)Solomon T. North (R)Samuel H. Miller (R)William H. Coleman (R)John M. Morin (R)John R.K. Scott (R)Thomas S. Crago (R)Daniel F. Lafean (R)Mahlon M. Garland (R)
65th
(1917–1919)
 Thomas W. Templeton (R)John M. Rose (R)Andrew R. Brodbeck (D)Edward E. Robbins (R)Bruce F. Sterling (D)Henry A. Clark (R)Nathan L. Strong (R)Orrin D. Bleakley (R)M. Clyde Kelly (Prog)Guy E. Campbell (D)Joseph McLaughlin (R)
 Earl H. Beshlin (D)
66th
(1919–1921)
 Patrick McLane (D)John J. Casey (D)John Reber (R)Edward S. Brooks (R)Evan J. Jones (R)John H. Wilson (D)Samuel A. Kendall (R)Milton W. Shreve (R)Willis J. Hulings (R)M. Clyde Kelly (R)William J. Burke (R)Anderson H. Walters (R)
 Harry C. Ransley (R)John R. Farr (R)
67th
(1921–1923)
James J. Connolly (R)Charles R. Connell (R)Clarence D. Coughlin (R)Fred B. Gernerd (R)I. Clinton Kline (R)Adam M. Wyant (R)Milton W. Shreve (Ind R)William H. Kirkpatrick (R)Harris J. Bixler (R)Joseph McLaughlin (R)Thomas S. Crago (R)
Congress1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th26th27th28th29th30th31st32nd33rd34th35th36th
68th
(1923–1925)
William S. Vare (R)George S. Graham (R)Harry C. Ransley (R)George W. Edmonds (R)James J. Connolly (R)George A. Welsh (R)George P. Darrow (R)Thomas S. Butler (R)Henry Winfield Watson (R)William W. Griest (R)Laurence H. Watres (R)John J. Casey (D)George F. Brumm (R)William M. Croll (D)Louis T. McFadden (R)Edgar R. Kiess (R)Herbert W. Cummings (D)Edward M. Beers (R)Frank C. Sites (D)George M. Wertz (R)J. Banks Kurtz (R)Samuel F. Glatfelter (D)William I. Swoope (R)Samuel A. Kendall (R)Henry W. Temple (R)Thomas W. Phillips, Jr. (R)Nathan L. Strong (R)Harris J. Bixler (R)Milton W. Shreve (R)Everett Kent (D)Adam M. Wyant (R)Stephen G. Porter (R)M. Clyde Kelly (R)John M. Morin (R)James M. Magee (R)Guy E. Campbell (R)
69th
(1925–1927)
Benjamin M. Golder (R)Edmund N. Carpenter (R)Charles J. Esterly (R)Frederick W. Magrady (R)Joshua W. Swartz (R)Anderson H. Walters (R)Franklin Menges (R)William R. Coyle (R)
70th
(1927–1929)
 James M. Hazlett (R)John J. Casey (D)Cyrus M. Palmer (R)Robert G. Bushong (R)Isaac H. Doutrich (R)J. Russell Leech (R)J. Mitchell Chase (R)J. Howard Swick (R)Thomas C. Cochran (R)Everett Kent (D)Harry A. Estep (R)
 James M. Beck (R)James Wolfenden (R)
71st
(1929–1931)
 George F. Brumm (R)Charles J. Esterly (R)William R. Coyle (R)Patrick J. Sullivan (R)
 J. Roland Kinzer (R)C. Murray Turpin (R)Robert F. Rich (R)Edmund F. Erk (R)
72nd
(1931–1933)
 Patrick J. Boland (D)Norton L. Lichtenwalner (D)Harry L. Haines (D)
 Edward L. Stokes (R)Robert L. Davis (R)Joseph F. Biddle (R)Howard W. Stull (R)

1933–1943: 34 seats[edit source | edit]

Following the 1930 Census, the delegation lost two seats.

CongressDistrictDistrictDistrictDistrict
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th26th27th28th29th30th31st32nd33rd34th
73rd
(1933–1935)
 Harry C. Ransley (R)James M. Beck (R)Alfred M. Waldron (R)George W. Edmonds (R)James J. Connolly (R)Edward L. Stokes (R)George P. Darrow (R)James Wolfenden (R)Henry Winfield Watson (R)J. Roland Kinzer (R)Patrick J. Boland (D)C. Murray Turpin (R)George F. Brumm (R)William E. Richardson (D)Louis T. McFadden (R)Robert F. Rich (R)J. William Ditter (R)Benjamin K. Focht (R)Isaac H. Doutrich (R)Thomas C. Cochran (R)Francis E. Walter (D)Harry L. Haines (D)J. Banks Kurtz (R)J. Buell Snyder (D)Charles I. Faddis (D)J. Howard Swick (R)Nathan L. Strong (R)William M. Berlin (D)Charles N. Crosby (D)J. Twing Brooks (D)M. Clyde Kelly (R)Michael J. Muldowney (R)Henry Ellenbogen (D)Matthew A. Dunn (D)
 Oliver W. Frey (D)
74th
(1935–1937)
William H. Wilson (R)Clare G. Fenerty (R)J. Burrwood Daly (D)Frank J.G. Dorsey (D)Michael J. Stack (D)James H. Gildea (D)Charles E. Dietrich (D)Denis J. Driscoll (D)Don Gingery (D)Charles R. Eckert (D)Joseph Gray (D)James L. Quinn (D)Theodore L. Moritz (D)
75th
(1937–1939)
Leon Sacks (D)James P. McGranery (D)Michael J. Bradley (D)Ira W. Drew (D)J. Harold Flannery (D)Guy L. Moser (D)Albert G. Rutherford (R)Guy J. Swope (D)Benjamin Jarrett (R)Robert G. Allen (D)Peter J. De Muth (D)Herman P. Eberharter (D)
76th
(1939–1941)
Fred C. Gartner (R)Francis J. Myers (D)George P. Darrow (R)Charles L. Gerlach (R)Ivor D. Fenton (R)Richard M. Simpson (R)John C. Kunkel (R)Chester H. Gross (R)James E. Van Zandt (R)Louis E. Graham (R)Harve Tibbott (R)Robert L. Rodgers (R)Robert J. Corbett (R)John McDowell (R)Joseph A. McArdle (D)
77th
(1941–1943)
John E. Sheridan (D)Francis R. Smith (D)Hugh Scott (R)Harry L. Haines (D)Augustine B. Kelley (D)Thomas E. Scanlon (D)Samuel A. Weiss (D)James A. Wright (D)

1943–1953: 33 seats[edit source | edit]

Following the 1940 Census, the delegation lost one seat. For the 78th Congress, there were 32 districts and 1 at-large seat. Starting with the 79th Congress, however, there were 33 districts.

CongressDistrictDistrictDistrictDistrictAt-large
state-wide
Congress
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th26th27th28th29th30th31st32nd
78th
(1943–1945)
 James A. Gallagher (R)James P. McGranery (D)Michael J. Bradley (D)John E. Sheridan (D)C. Frederick Pracht (R)Francis J. Myers (D)Hugh Scott (R)James Wolfenden (R)Charles L. Gerlach (R)J. Roland Kinzer (R)John W. Murphy (D)Thomas B. Miller (R)Ivor D. Fenton (R)Daniel K. Hoch (D)Wilson D. Gillette (R)Thomas E. Scanlon (D)J. William Ditter (R)Richard M. Simpson (R)John C. Kunkel (R)Leon H. Gavin (R)Francis E. Walter (D)Chester H. Gross (R)James E. Van Zandt (R)J. Buell Snyder (D)Grant Furlong (D)Louis E. Graham (R)Harve Tibbott (R)Augustine B. Kelley (D)Robert L. Rodgers (R)Samuel A. Weiss (D)Herman P. Eberharter (D)James A. Wright (D)William I. Troutman (R) 78th
(1943–1945)
 Joseph M. Pratt (R) 
Congress1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th26th27th28th29th30th31st32nd33rdCongress
79th
(1945–1947)
 William A. Barrett (D)William T. Granahan (D)Michael J. Bradley (D)John E. Sheridan (D)William J. Green, Jr. (D)Herbert J. McGlinchey (D)James Wolfenden (R)Charles L. Gerlach (R)J. Roland Kinzer (R)John W. Murphy (D)Daniel J. Flood (D)Ivor D. Fenton (R)Daniel K. Hoch (D)Wilson D. Gillette (R)Robert F. Rich (R)Samuel K. McConnell, Jr. (R)Richard M. Simpson (R)John C. Kunkel (R)Leon H. Gavin (R)Francis E. Walter (D)Chester H. Gross (R)D. Emmert Brumbaugh (R)J. Buell Snyder (D)Thomas E. Morgan (D)Louis E. Graham (R)Harve Tibbott (R)Augustine B. Kelley (D)Robert L. Rodgers (R)Howard E. Campbell (R)Robert J. Corbett (R)James G. Fulton (R)Herman P. Eberharter (D)Samuel A. Weiss (D) 79th
(1945–1947)
 Carl H. Hoffman (R) 
80th
(1947–1949)
James A. Gallagher (R)Robert N. McGarvey (R)Hardie Scott (R)Franklin J. Maloney (R)George W. Sarbacher, Jr. (R)Hugh Scott (R)E. Wallace Chadwick (R)Paul B. Dague (R)James P. Scoblick (R)Mitchell Jenkins (R)Frederick A. Muhlenberg (R)James E. Van Zandt (R)William J. Crow (R)Carroll D. Kearns (R)John McDowell (R)Frank Buchanan (D)80th
(1947–1949)
81st
(1949–1951)
William A. Barrett (D)William T. Granahan (D)Earl Chudoff (D)William J. Green, Jr. (D)Benjamin F. James (R)Franklin H. Lichtenwalter (R)Harry P. O'Neill (D)Daniel J. Flood (D)George M. Rhodes (D)James F. Lind (D)Anthony Cavalcante (D)Robert L. Coffey, Jr. (D)Harry J. Davenport (D)81st
(1949–1951)
82nd
(1951–1953)
Albert C. Vaughn (R)Joseph L. Carrigg (R)Alvin Bush (R)Walter M. Mumma (R)Edward L. Sittler, Jr. (R)John P. Saylor (R)Harmar D. Denny, Jr. (R)82nd
(1951–1953)

1953–1963: 30 seats[edit source | edit]

Following the 1950 Census, the delegation lost three seats.

CongressDistrictDistrictDistrictCongress
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th26th27th28th29th30th
83rd
(1953–1955)
William A. Barrett (D)William T. Granahan (D)James A. Byrne (D)Earl Chudoff (D)William J. Green, Jr. (D)Hugh Scott (R)Benjamin F. James (R)Karl C. King (R)Paul B. Dague (R)Joseph L. Carrigg (R)Edward J. Bonin (R)Ivor D. Fenton (R)Samuel K. McConnell, Jr. (R)George M. Rhodes (D)Francis E. Walter (D)Walter M. Mumma (R)Alvin Bush (R)Richard M. Simpson (R)S. Walter Stauffer (R)James E. Van Zandt (R)Augustine B. Kelley (D)John P. Saylor (R)Leon H. Gavin (R)Carroll D. Kearns (R)Louis E. Graham (R)Thomas E. Morgan (D)James G. Fulton (R)Herman P. Eberharter (D)Robert J. Corbett (R)Vera Buchanan (D)83rd
(1953–1955)
84th
(1955–1957)
Daniel J. Flood (D)James M. Quigley (D)Frank M. Clark (D)84th
(1955–1957)
85th
(1957–1959)
Kathryn E. Granahan (D)Willard S. Curtin (R)S. Walter Stauffer (R)Elmer J. Holland (D)85th
(1957–1959)
86th
(1959–1961)
 Robert N.C. Nix (D)Herman Toll (D)William H. Milliken, Jr. (R)Stanley A. Prokop (D)John A. Lafore, Jr. (R)James M. Quigley (D)John H. Dent (D)William S. Moorhead (D) 86th
(1959–1961)
 Douglas H. Elliott (R) 
87th
(1961–1963)
William Scranton (R)Richard S. Schweiker (R)Herman T. Schneebeli (R)J. Irving Whalley (R)George Atlee Goodling (R)87th
(1961–1963)

1963–1973: 27 seats[edit source | edit]

Following the 1960 Census, the delegation lost three seats.

CongressDistrictDistrictDistrictCongress
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th26th27th
88th
(1963–1965)
William A. Barrett (D)Robert N.C. Nix (D)James A. Byrne (D)Herman Toll (D)William J. Green, Jr. (D)George M. Rhodes (D)William H. Milliken, Jr. (R)Willard S. Curtin (R)Paul B. Dague (R)Joseph M. McDade (R)Daniel J. Flood (D)J. Irving Whalley (R)Richard S. Schweiker (R)William S. Moorhead (D)Fred B. Rooney (D)John C. Kunkel (R)Herman T. Schneebeli (R)Robert J. Corbett (R)George Atlee Goodling (R)Elmer J. Holland (D)John H. Dent (D)John P. Saylor (R)Albert W. Johnson (R)James D. Weaver (R)Frank M. Clark (D)Thomas E. Morgan (D)James G. Fulton (R)88th
(1963–1965)
89th
(1965–1967)
William J. Green, III (D)G. Robert Watkins (R)Nathaniel N. Craley, Jr. (D)Joseph P. Vigorito (D)89th
(1965–1967)
90th
(1967–1969)
Lawrence G. Williams (R)Edward G. Biester, Jr. (R)G. Robert Watkins (R)Edwin D. Eshleman (R)George Atlee Goodling (R)90th
(1967–1969)
91st
(1969–1971)
Joshua Eilberg (D)Gus Yatron (D)R. Lawrence Coughlin (R)Joseph M. Gaydos (D)91st
(1969–1971)
92nd
(1971–1973)
John H. Ware III (R)William S. Conover (R)92nd
(1971–1973)

1973–1983: 25 seats[edit source | edit]

Following the 1970 Census, the delegation lost two seats.

CongressDistrictDistrictDistrictCongress
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd24th25th
93rd
(1973–1975)
William A. Barrett (D)Robert N.C. Nix (D)William J. Green, III (D)Joshua Eilberg (D)John H. Ware III (R)Gus Yatron (D)Lawrence G. Williams (R)Edward G. Biester, Jr. (R)Bud Shuster (R)Joseph M. McDade (R)Daniel J. Flood (D)John P. Saylor (R)R. Lawrence Coughlin (R)William S. Moorhead (D)Fred B. Rooney (D)Edwin D. Eshleman (R)Herman T. Schneebeli (R)H. John Heinz III (R)George Atlee Goodling (R)Joseph M. Gaydos (D)John H. Dent (D)Thomas E. Morgan (D)Albert W. Johnson (R)Joseph P. Vigorito (D)Frank M. Clark (D)93rd
(1973–1975)
94th
(1975–1977)
Richard T. Schulze (R)Robert W. Edgar (D)John P. Murtha (D)William F. Goodling (R)Gary A. Myers (R)94th
(1975–1977)
95th
(1977–1979)
Michael J. Myers (D)Raymond F. Lederer (D)Peter H. Kostmayer (D)Robert S. Walker (R)Allen E. Ertel (D)Doug Walgren (D)Austin J. Murphy (D)Joseph S. Ammerman (D)Marc L. Marks (R)95th
(1977–1979)
96th
(1979–1981)
William H. Gray (D)Charles F. Dougherty (R)Don Ritter (R)Donald A. Bailey (D)William F. Clinger, Jr. (R)Eugene Atkinson (D)96th
(1979–1981)
97th
(1981–1983)
Thomas M. Foglietta (D)Joseph F. Smith (D)James K. Coyne III (R)James L. Nelligan (R)William J. Coyne (D)97th
(1981–1983)

1983–1993: 23 seats[edit source | edit]

Following the 1980 Census, the delegation lost two seats.

CongressDistrictDistrictDistrictCongress
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st22nd23rd
98th
(1983–1985)
Thomas M. Foglietta (D)William H. Gray (D)Robert A. Borski, Jr. (D)Joseph P. Kolter (D)Richard T. Schulze (R)Gus Yatron (D)Robert W. Edgar (D)Peter H. Kostmayer (D)Bud Shuster (R)Joseph M. McDade (R)Frank G. Harrison (D)John P. Murtha (D)R. Lawrence Coughlin (R)William J. Coyne (D)Don Ritter (R)Robert S. Walker (R)George Gekas (R)Doug Walgren (D)William F. Goodling (R)Joseph M. Gaydos (D)Tom Ridge (R)Austin J. Murphy (D)William F. Clinger, Jr. (R)98th
(1983–1985)
99th
(1985–1987)
Paul E. Kanjorski (D)99th
(1985–1987)
100th
(1987–1989)
Curt Weldon (R)100th
(1987–1989)
101st
(1989–1991)
101st
(1989–1991)
102nd
(1991–1993)
Rick Santorum (R)102nd
(1991–1993)

1993–2003: 21 seats[edit source | edit]

Following the 1990 Census, the delegation lost two seats.

CongressDistrictDistrictDistrictCongress
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th20th21st
103rd
(1993–1995)
Thomas M. Foglietta (D)Lucien E. Blackwell (D)Robert A. Borski, Jr. (D)Ronald Klink (D)William F. Clinger, Jr. (R)Tim Holden (D)Curt Weldon (R)James C. Greenwood (R)Bud Shuster (R)Joseph M. McDade (R)Paul E. Kanjorski (D)John P. Murtha (D)Marjorie Margolies-Mezvinsky (D)William J. Coyne (D)Paul F. McHale, Jr. (D)Robert S. Walker (R)George Gekas (R)Rick Santorum (R)William F. Goodling (R)Austin J. Murphy (D)Tom Ridge (R)103rd
(1993–1995)
104th
(1995–1997)
Chaka Fattah (D)Jon D. Fox (R)Michael F. Doyle (D)Frank Mascara (D)Phil English (R)104th
(1995–1997)
105th
(1997–1999)
 John E. Peterson (R)Joseph R. Pitts (R) 105th
(1997–1999)
 Bob Brady (D) 
106th
(1999–2001)
Don Sherwood (R)Joseph M. Hoeffel (D)Patrick J. Toomey (R)106th
(1999–2001)
107th
(2001–2003)
Melissa Hart (R)Todd Platts (R)107th
(2001–2003)

2003–2013: 19 seats[edit source | edit]

Following the 2000 Census, the delegation lost two seats.

CongressDistrictDistrictCongress
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th19th
108th
(2003–2005)
Bob Brady (D)Chaka Fattah (D)Phil English (R)Melissa Hart (R)John E. Peterson (R)Jim Gerlach (R)Curt Weldon (R)James C. Greenwood (R)Bill Shuster (R)Don Sherwood (R)Paul E. Kanjorski (D)John P. Murtha (D)Joseph M. Hoeffel (D)Michael F. Doyle (D)Patrick J. Toomey (R)Joseph R. Pitts (R)Tim Holden (D)Timothy Murphy (R)Todd Platts (R)108th
(2003–2005)
109th
(2005–2007)
Michael Fitzpatrick (R)Allyson Schwartz (D)Charles Dent (R)109th
(2005–2007)
110th
(2007–2009)
Jason Altmire (D)Joe Sestak (D)Patrick Murphy (D)Christopher Carney (D)110th
(2007–2009)
111th
(2009–2011)
 Kathy Dahlkemper (D)Glenn Thompson (R) 111th
(2009–2011)
 Mark Critz (D) 
112th
(2011–2013)
Mike Kelly (R)Pat Meehan (R)Mike Fitzpatrick (R)Tom Marino (R)Lou Barletta (R)112th
(2011–2013)

2013–2023: 18 seats[edit source | edit]

Following the 2010 Census, the delegation lost one seat.

CongressDistrictDistrictCongress
1st2nd3rd4th5th6th7th8th9th10th11th12th13th14th15th16th17th18th
113th
(2013–2015)
Bob Brady (D)Chaka Fattah (D)Mike Kelly (R)Scott Perry (R)Glenn Thompson (R)Jim Gerlach (R)Pat Meehan (R)Mike Fitzpatrick (R)Bill Shuster (R)Tom Marino (R)Lou Barletta (R)Keith Rothfus (R)Allyson Schwartz (D)Michael F. Doyle (D)Charles Dent (R)Joseph R. Pitts (R)Matt Cartwright (D)Timothy Murphy (R)113th
(2013–2015)

Key[edit source | edit]

Key to party COLORS and ABBREVIATIONS for Members of the U.S. Congress
American (Know-Nothing) (K-N)
Adams (A),
Anti-Jacksonian (Anti-J),
National Republican (NR)
Anti-Administration (Anti-Admin)
Anti-Masonic (Anti-M)
Conservative (Con)
Democratic (D)
Dixiecrat (Dix),
States' rights (SR)
Democratic-Republican (D-R)
Farmer-Labor (FL)
Federalist (F)
Free Soil (FS)
Free Silver (FSv)
Fusion (FU)
Greenback (GB)
Jacksonian (J)
Non-Partisan League (NPL)
Nullifier (N)
Opposition (O)
Populist (Pop)
Pro-Administration (Pro-Admin)
Progressive (Prog)
Prohibition (Proh)
Readjuster (Rea)
Republican (R)
Socialist (Soc)
Unionist (U)
Whig (W)


Independent,
or None,
or Unaffiliated


See also[edit source | edit]