Skate America

From Wikipedia, the free encyclopedia - View original article

 
Jump to: navigation, search
Madison Hubbell and Zachary Donohue at the 2011 Skate America

Skate America is an international, senior-level figure skating competition held as part of the ISU Grand Prix of Figure Skating series. It is organized by the United States Figure Skating Association. The location changes yearly. Medals are awarded in four disciplines: men's singles, ladies' singles, pair skating, and ice dancing.

The first Skate America (officially called Norton Skate) was held in 1979 in Lake Placid, New York, and was the test event for the 1980 Winter Olympic Games. It was incorporated into the Grand Prix Series in 1995, the year of the series' inception.

On September 27, 2001, the Heinz Frozen Foods Company, an affiliate of the H. J. Heinz Company, agreed to become an official sponsor of the USFSA. This gave them the right to rename the competition to Smart Ones Skate America, using their brand name of frozen foods.

Medalists[edit]

Men[edit]

Men's medalists
YearLocationGoldSilverBronzeDetails
1979Lake PlacidUnited States Scott HamiltonUnited States Scott CramerEast Germany Jan Hoffmann
1980Lake PlacidCompetition not held
1981Lake PlacidUnited States Scott HamiltonUnited States Robert WagenhofferUnited States Brian Boitano
1982Lake PlacidUnited States Scott HamiltonWest Germany Heiko FischerCzechoslovakia Jozef Sabovčík
1983RochesterUnited States Brian BoitanoWest Germany Rudi CerneUnited States Bobby Beauchamp
1984Competition not held
1985St. PaulCzechoslovakia Jozef SabovčíkUnited States Brian BoitanoSoviet Union Viktor Petrenko
1986Portland, MaineUnited States Brian BoitanoSoviet Union Viktor PetrenkoUnited States Daniel Doran
1987Competition not held
1988Portland, MaineUnited States Christopher BowmanUnited States Daniel DoranUnited States Todd Eldredge
1989IndianapolisUnited States Christopher BowmanSoviet Union Viktor PetrenkoCanada Kurt Browning
1990BuffaloSoviet Union Viktor PetrenkoUnited States Christopher BowmanUnited States Todd Eldredge
1991OaklandUnited States Christopher BowmanCzech Republic Petr BarnaUnited States Todd Eldredge
1992AtlantaUnited States Todd EldredgeUnited States Scott DavisUnited States Mark Mitchell
1993DallasUkraine Viktor PetrenkoUnited States Brian BoitanoRussia Alexei Urmanov
1994PittsburghUnited States Todd EldredgeFrance Philippe CandeloroFrance Éric Millot
1995DetroitUnited States Todd EldredgeUnited States Michael WeissRussia Alexander Abt
1996SpringfieldUnited States Todd EldredgeRussia Alexei UrmanovRussia Alexei Yagudin
1997DetroitUnited States Todd EldredgeRussia Evgeni PlushenkoRussia Alexander Abt
1998DetroitRussia Alexei YagudinUnited States Michael WeissRussia Alexei Urmanov[1]
1999Colorado SpringsRussia Alexei YagudinUnited States Timothy GoebelCanada Elvis Stojko[2]
2000Colorado SpringsUnited States Timothy GoebelRussia Alexei YagudinUnited States Todd Eldredge[3]
2001Colorado SpringsUnited States Timothy GoebelJapan Takeshi HondaRussia Alexander Abt[4]
2002SpokaneFrance Brian JoubertRussia Alexander AbtUnited States Matthew Savoie[5]
2003ReadingUnited States Michael WeissJapan Takeshi HondaChina Zhang Min[6]
2004PittsburghFrance Brian JoubertUnited States Ryan JahnkeUnited States Michael Weiss[7]
2005Atlantic CityJapan Daisuke TakahashiUnited States Evan LysacekFrance Brian Joubert[8]
2006HartfordJapan Nobunari OdaUnited States Evan LysacekFrance Alban Préaubert[9]
2007ReadingJapan Daisuke TakahashiUnited States Evan LysacekCanada Patrick Chan[10]
2008EverettJapan Takahiko KozukaUnited States Johnny WeirUnited States Evan Lysacek[11]
2009Lake PlacidUnited States Evan LysacekCanada Shawn SawyerUnited States Ryan Bradley[12]
2010Portland, OregonJapan Daisuke TakahashiJapan Nobunari OdaUnited States Armin Mahbanoozadeh[13]
2011OntarioCzech Republic Michal BřezinaBelgium Kevin van der PerrenJapan Takahiko Kozuka[14]
2012KentJapan Takahiko KozukaJapan Yuzuru HanyuJapan Tatsuki Machida[15]
2013DetroitJapan Tatsuki MachidaUnited States Adam RipponUnited States Max Aaron[16]

Ladies[edit]

Ladies' medalists
YearLocationGoldSilverBronzeDetails
1979Lake PlacidUnited States Lisa-Marie AllenItaly Susanna DrianoUnited States Sandy Lenz
1980Lake PlacidCompetition not held
1981Lake PlacidUnited States Vikki de VriesUnited States Elaine ZayakAustria Claudia Kristofics-Binder
1982Lake PlacidUnited States Rosalynn SumnersWest Germany Claudia LeistnerFinland Kristiina Wegelius
1983RochesterUnited States Tiffany ChinUnited States Jill FrostUnited States Kelly Webster
1984Competition not held
1985St. PaulUnited States Debi ThomasCanada Tracey WainmanBelgium Katrien Pauwels
1986Portland, MaineUnited States Tiffany ChinUnited States Tonya HardingFrance Agnès Gosselin
1987Competition not held
1988Portland, MaineWest Germany Claudia LeistnerJapan Midori ItoUnited States Kristi Yamaguchi
1989IndianapolisUnited States Tonya HardingUnited States Jill TrenaryEast Germany Simone Lang
1990BuffaloUnited States Kristi YamaguchiJapan Midori ItoUnited States Tonia Kwiatkowski
1991OaklandUnited States Tonya HardingUnited States Kristi YamaguchiFrance Surya Bonaly
1992AtlantaJapan Yuka SatoUnited States Nancy KerriganChina Chen Lu
1993DallasUkraine Oksana BaiulFrance Surya BonalyUnited States Tonya Harding
1994PittsburghFrance Surya BonalyUnited States Michelle KwanRussia Irina Slutskaya
1995DetroitUnited States Michelle KwanChina Chen LuRussia Irina Slutskaya
1996SpringfieldUnited States Michelle KwanUnited States Tonia KwiatkowskiUnited States Sydne Vogel
1997DetroitUnited States Michelle KwanUnited States Tara LipinskiRussia Elena Sokolova
1998DetroitRussia Maria ButyrskayaRussia Elena SokolovaUnited States Angela Nikodinov[1]
1999Colorado SpringsUnited States Michelle KwanRussia Julia SoldatovaRussia Elena Sokolova[2]
2000Colorado SpringsUnited States Michelle KwanUnited States Sarah HughesRussia Elena Sokolova[3]
2001Colorado SpringsUnited States Michelle KwanUnited States Sarah HughesRussia Viktoria Volchkova[4]
2002SpokaneUnited States Michelle KwanUnited States Ann Patrice McDonoughUkraine Elena Liashenko[5]
2003ReadingUnited States Sasha CohenUnited States Jennifer KirkJapan Shizuka Arakawa[6]
2004PittsburghUnited States Angela NikodinovCanada Cynthia PhaneufJapan Miki Ando[7]
2005Atlantic CityRussia Elena SokolovaUnited States Alissa CzisnyJapan Yoshie Onda[8]
2006HartfordJapan Miki AndoUnited States Kimmie MeissnerJapan Mao Asada[9]
2007ReadingUnited States Kimmie MeissnerJapan Miki AndoUnited States Caroline Zhang[10]
2008EverettSouth Korea Yuna KimJapan Yukari NakanoJapan Miki Ando[11]
2009Lake PlacidSouth Korea Yuna KimUnited States Rachael FlattHungary Júlia Sebestyén[12]
2010Portland, OregonJapan Kanako MurakamiUnited States Rachael FlattItaly Carolina Kostner[13]
2011OntarioUnited States Alissa CzisnyItaly Carolina KostnerSweden Viktoria Helgesson[14]
2012KentUnited States Ashley WagnerUnited States Christina GaoRussia Adelina Sotnikova[15]
2013DetroitJapan Mao AsadaUnited States Ashley WagnerRussia Elena Radionova[16]

Pairs[edit]

Pairs medalists
YearLocationGoldSilverBronzeDetails
1979Lake PlacidEast Germany Sabine Baeß / Tassilo ThierbachUnited States Caitlin Carruthers / Peter CarruthersUnited States Vickie Heasley / Robert Wagenhoffer
1980Lake PlacidCompetition not held
1981Lake PlacidCanada Barbara Underhill / Paul MartiniUnited States Caitlin Carruthers / Peter CarruthersSoviet Union Elena Valova / Oleg Vasiliev
1982Lake PlacidSoviet Union Elena Valova / Oleg VasilievUnited States Lea Ann Miller / William FauverSoviet Union Nellie Chervotkina / Viktor Teslya
1983RochesterUnited States Caitlin Carruthers / Peter CarruthersUnited States Jill Watson / Burt LanconCanada Melinda Kunhegyi / Lyndon Johnston
1984Competition not held
1985St. PaulUnited States Jill Watson / Peter OppegardSoviet Union Elena Bechke / Valeri KornienkoUnited States Gillian Wachsman / Todd Waggoner
1986Portland, MaineUnited States Katy Keeley / Joseph MeroCanada Denise Benning / Lyndon JohnstonSoviet Union Liudmila Koblova / Andrei Kalitin
1987Competition not held
1988Portland, MaineSoviet Union Natalia Mishkutenok / Artur DmitrievSoviet Union Marina Eltsova / Sergei ZaitsevUnited States Natalie Seybold / Wayne Seybold
1989IndianapolisSoviet Union Natalia Mishkutenok / Artur DmitrievUnited States Kristi Yamaguchi / Rudy GalindoEast Germany Peggy Schwarz / Alexander König
1990BuffaloSoviet Union Marina Eltsova / Andrei BushkovCzech Republic Radka Kovaříková / René NovotnýGermany Mandy Wötzel / Axel Rauschenbach
1991OaklandUnited States Calla Urbanski / Rocky MarvalSoviet Union Elena Nikonova / Nikolai ApterGermany Peggy Schwarz / Alexander König
1992AtlantaRussia Marina Eltsova / Andrei BushkovCzech Republic Radka Kovaříková / René NovotnýRussia Evgenia Shishkova / Vadim Naumov
1993DallasRussia Evgenia Shishkova / Vadim NaumovUnited States Kyoko Ina / Jason DungjenUnited States Karen Courtland / Todd Reynolds
1994PittsburghRussia Marina Eltsova / Andrei BushkovRussia Evgenia Shishkova / Vadim NaumovCzech Republic Radka Kovaříková / René Novotný
1995DetroitRussia Marina Eltsova / Andrei BushkovUnited States Jenni Meno / Todd SandLatvia Elena Berezhnaya / Oleg Shliakhov
1996SpringfieldRussia Oksana Kazakova / Artur DmitrievUnited States Shelby Lyons / Brian WellsUnited States Stephanie Stiegler / John Zimmerman
1997DetroitRussia Marina Eltsova / Andrei BushkovUnited States Kyoko Ina / Jason DungjenRussia Evgenia Shishkova / Vadim Naumov
1998DetroitRussia Elena Berezhnaya / Anton SikharulidzeCanada Kristy Wirtz / Kris WirtzRussia Viktoria Maxiuta / Vladislav Zhovnirski[1]
1999Colorado SpringsCanada Jamie Salé / David PelletierFrance Sarah Abitbol / Stéphane BernadisRussia Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze[2]
2000Colorado SpringsCanada Jamie Salé / David PelletierChina Shen Xue / Zhao HongboRussia Tatiana Totmianina / Maxim Marinin[3]
2001Colorado SpringsCanada Jamie Salé / David PelletierUnited States Kyoko Ina / John ZimmermanRussia Tatiana Totmianina / Maxim Marinin[4]
2002SpokaneRussia Tatiana Totmianina / Maxim MarininCanada Anabelle Langlois / Patrice ArchettoChina Pang Qing / Tong Jian[5]
2003ReadingChina Pang Qing / Tong JianRussia Maria Petrova / Alexei TikhonovChina Zhang Dan / Zhang Hao[6]
2004PittsburghChina Zhang Dan / Zhang HaoRussia Julia Obertas / Sergei SlavnovUnited States Rena Inoue / John Baldwin[7]
2005Atlantic CityChina Zhang Dan / Zhang HaoUnited States Rena Inoue / John BaldwinRussia Julia Obertas / Sergei Slavnov[8]
2006HartfordUnited States Rena Inoue / John BaldwinPoland Dorota Siudek / Mariusz SiudekUnited States Naomi Nari Nam / Themistocles Leftheris[9]
2007ReadingCanada Jessica Dubé / Bryce DavisonChina Pang Qing / Tong JianRussia Vera Bazarova / Yuri Larionov[10]
2008EverettGermany Aliona Savchenko / Robin SzolkowyUnited States Keauna McLaughlin / Rockne BrubakerRussia Maria Mukhortova / Maxim Trankov[11]
2009Lake PlacidChina Shen Xue / Zhao HongboUkraine Tatiana Volosozhar / Stanislav MorozovChina Zhang Dan / Zhang Hao[12]
2010Portland, OregonGermany Aliona Savchenko / Robin SzolkowyCanada Kirsten Moore-Towers / Dylan MoscovitchChina Sui Wenjing / Han Cong[13]
2011OntarioGermany Aliona Savchenko / Robin SzolkowyChina Zhang Dan / Zhang HaoCanada Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch[14]
2012KentRussia Tatiana Volosozhar / Maxim TrankovChina Pang Qing / Tong JianUnited States Caydee Denney / John Coughlin[15]
2013DetroitRussia Tatiana Volosozhar / Maxim TrankovCanada Kirsten Moore-Towers / Dylan MoscovitchRussia Ksenia Stolbova / Fedor Klimov[16]

Ice dancing[edit]

Ice dancing medalists
YearLocationGoldSilverBronzeDetails
1979Lake PlacidHungary Krisztina Regőczy / András SallaySoviet Union Natalia Bestemianova / Andrei BukinCanada Lorna Wighton / John Dowding
1980Lake PlacidCompetition not held
1981Lake PlacidUnited States Judy Blumberg / Michael SeibertSoviet Union Elena Garanina / Igor ZavozinUnited Kingdom Karen Barber / Nicky Slater
1982Lake PlacidUnited States Elisa Spitz / Scott GregorySoviet Union Elena Garanina / Igor ZavozinCanada Karyn Garossino / Rod Garossino
1983RochesterUnited States Elisa Spitz / Scott GregoryCanada Kelly Johnson / John ThomasUnited Kingdom Wendy Sessions / Stephen Williams
1984Competition not held
1985St. PaulUnited States Renée Roca / Donald AdairSoviet Union Irina Zhuk / Oleg PetrovWest Germany Antonia Becherer / Ferdinand Becherer
1986Portland, MaineFrance Isabelle Duchesnay / Paul DuchesnayUnited States Suzanne Semanick / Scott GregoryCanada Jo-Anne Borlase / Scott Chalmers
1987Competition not held
1988Portland, MaineUnited States Susan Wynne / Joseph DruarSoviet Union Svetlana Liapina / Gorsha SurUnited States Renée Roca / James Yorke
1989IndianapolisSoviet Union Maya Usova / Alexander ZhulinUnited States April Sargent / Russ WitherbyCanada Jo-Anne Borlase / Martin Smith
1990BuffaloItaly Stefania Calegari / Pasquale CamerlengoFrance Isabelle Sarech / Xavier DebernisSoviet Union Ilona Melnichenko / Gennadi Kaskov
1991OaklandSoviet Union Tatiana Navka / Samuel GezalianFinland Susanna Rahkamo / Petri KokkoFrance Dominique Yvon / Frédéric Palluel
1992AtlantaRussia Maya Usova / Alexander ZhulinFrance Sophie Moniotte / Pascal LavanchyUnited States Elizabeth Punsalan / Jerod Swallow
1993DallasFrance Sophie Moniotte / Pascal LavanchyCzech Republic Kateřina Mrázová / Martin ŠimečekUnited States Renée Roca / Gorsha Sur
1994PittsburghUnited States Elizabeth Punsalan / Jerod SwallowFrance Marina Anissina / Gwendal PeizeratKazakhstan Elizaveta Stekolnikova / Dmitri Kazarliga
1995DetroitRussia Oksana Grishuk / Evgeni PlatovRussia Anjelika Krylova / Oleg OvsyannikovUnited States Renée Roca / Gorsha Sur
1996SpringfieldRussia Anjelika Krylova / Oleg OvsyannikovRussia Irina Lobacheva / Ilia AverbukhFrance Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy
1997DetroitUnited States Elizabeth Punsalan / Jerod SwallowItaly Barbara Fusar-Poli / Maurizio MargaglioRussia Anna Semenovich / Vladimir Fedorov
1998DetroitFrance Marina Anissina / Gwendal PeizeratRussia Irina Lobacheva / Ilia AverbukhItaly Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio[1]
1999Colorado SpringsItaly Barbara Fusar-Poli / Maurizio MargaglioRussia Irina Lobacheva / Ilia AverbukhUnited States Naomi Lang / Peter Tchernyshev[2]
2000Colorado SpringsItaly Barbara Fusar-Poli / Maurizio MargaglioLithuania Margarita Drobiazko / Povilas VanagasCanada Shae-Lynn Bourne / Viktor Kraatz[3]
2001Colorado SpringsCanada Shae-Lynn Bourne / Victor KraatzIsrael Galit Chait / Sergei SakhnovskiLithuania Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas[4]
2002SpokaneUkraine Elena Grushina / Ruslan GoncharovRussia Tatiana Navka / Roman KostomarovUnited States Tanith Belbin / Benjamin Agosto[5]
2003ReadingUnited States Tanith Belbin / Benjamin AgostoUkraine Elena Grushina / Ruslan GoncharovFrance Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder[6]
2004PittsburghUnited States Tanith Belbin / Benjamin AgostoIsrael Galit Chait / Sergei SakhnovskiCanada Megan Wing / Aaron Lowe[7]
2005Atlantic CityUnited States Tanith Belbin / Benjamin AgostoFrance Isabelle Delobel / Olivier SchoenfelderRussia Oksana Domnina / Maxim Shabalin[8]
2006HartfordBulgaria Albena Denkova / Maxim StaviskiUnited States Melissa Gregory / Denis PetukhovFrance Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat[9]
2007ReadingUnited States Tanith Belbin / Benjamin AgostoFrance Nathalie Péchalat / Fabian BourzatItaly Federica Faiella / Massimo Scali[10]
2008EverettFrance Isabelle Delobel / Olivier SchoenfelderUnited States Tanith Belbin / Benjamin AgostoUnited Kingdom Sinead Kerr / John Kerr[11]
2009Lake PlacidUnited States Tanith Belbin / Benjamin AgostoItaly Anna Cappellini / Luca LanotteIsrael Alexandra Zaretsky / Roman Zaretsky[12]
2010Portland, OregonUnited States Meryl Davis / Charlie WhiteCanada Vanessa Crone / Paul PoirierUnited States Maia Shibutani / Alex Shibutani[13]
2011OntarioUnited States Meryl Davis / Charlie WhiteFrance Nathalie Péchalat / Fabian BourzatLithuania Isabella Tobias / Deividas Stagniūnas[14]
2012KentUnited States Meryl Davis / Charlie WhiteRussia Ekaterina Bobrova / Dmitri SolovievCanada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje[15]
2013DetroitUnited States Meryl Davis / Charlie WhiteItaly Anna Cappellini / Luca LanotteUnited States Maia Shibutani / Alex Shibutani[16]

References[edit]

  1. ^ a b c d "1998 Skate America". International Skating Union. 
  2. ^ a b c d "1999 Skate America". International Skating Union. 
  3. ^ a b c d "2000 Skate America". International Skating Union. 
  4. ^ a b c d "2001 Skate America". International Skating Union. 
  5. ^ a b c d "2002 Skate America". International Skating Union. 
  6. ^ a b c d "2003 Skate America". International Skating Union. 
  7. ^ a b c d "2004 Skate America". International Skating Union. 
  8. ^ a b c d "2005 Skate America". International Skating Union. 
  9. ^ a b c d "2006 Skate America". International Skating Union. 
  10. ^ a b c d "2007 Skate America". International Skating Union. 
  11. ^ a b c d "2008 Skate America". International Skating Union. 
  12. ^ a b c d "2009 Skate America". International Skating Union. 
  13. ^ a b c d "2010 Skate America". International Skating Union. 
  14. ^ a b c d "2011 Skate America". International Skating Union. 
  15. ^ a b c d "2012 Skate America". International Skating Union. 
  16. ^ a b c d "2013 Skate America". International Skating Union. 

External links[edit]

USFSA event pages[edit]