List of Ohio High School Athletic Association championships

From Wikipedia, the free encyclopedia - View original article

 
Jump to: navigation, search
In 2007 the OHSAA adopted a centennial logo

The Ohio High School Athletic Association (OHSAA) is the governing body of athletic programs for junior and senior high schools in the state of Ohio. It conducts state championship competitions in all the OHSAA-sanctioned sports.

Past Team State Champions[edit]

Fall Sports[edit]

Cross Country[edit]

[1]

YearBoys D1/AAABoys D2/AABoys D3/AGirls D1/AAAGirls D2/AAGirls D3/A
2013Cincinnati St XavierDefianceMcDonaldWilliam MasonAkron St. Vincent-St. MaryLiberty Center
2012Cincinnati St XavierCuyahoga Falls WoodridgeAttica Seneca EastWilliam MasonAkron St. Vincent-St. MaryLiberty Center
2011Dublin CoffmanSpringfield ShawneeMcDonaldBrunswickAkron St. Vincent-St. MaryLiberty Center
2010LouisvilleCuyahoga Falls WoodridgeIndependenceRocky River MagnificatAkron St. Vincent-St. MaryMinster
2009Cleveland St. IgnatiusCuyahoga Falls WoodridgeIndependenceRocky River MagnificatAkron St. Vincent-St. MaryMinster
2008William MasonCuyahoga Falls WoodridgeBellaire St. John CentralRocky River MagnificatCuyahoga Valley Christian AcademyMinster
2007MedinaCuyahoga Falls WoodridgeLouisville St Thomas AquinasBrecksville-Broadview HeightsKettering Archbishop AlterVersailles
2006Cincinnati La SalleCuyahoga Falls WoodridgeLouisville St Thomas AquinasCincinnati St Ursula AcademySalemGates Mills Gilmour Academy
2005Cincinnati La SalleSalemCortland MaplewoodBowling GreenSalemMinster
2004MiddletownSalemMcDonaldBowling GreenNorth Bend TaylorMinster
2003Cincinnati St XavierAshtabula EdgewoodCortland MaplewoodBowling GreenNapoleonVersailles
2002Hilliard DavidsonCuyahoga Falls Walsh JesuitCortland MaplewoodHilliard DavidsonNorth Bend TaylorFort Loramie
2001HudsonEatonMcDonaldCincinnati TurpinCleveland Heights Beaumont SchoolMinster
2000Cincinnati St XavierNapoleonGirardCincinnati ColerainCleveland Heights Beaumont SchoolMinster
1999BrunswickYoungstown Cardinal MooneyMcDonaldCincinnati ColerainCleveland Heights Beaumont SchoolMinster
1998Cincinnati St XavierGirardEast CantonCincinnati ColerainFieldAttica Seneca East
1997PickeringtonFieldCortland MaplewoodCincinnati ColerainFieldBarnesville
1996Clayton NorthmontKettering Archbishop AlterFort RecoveryBeavercreekCleveland Heights Beaumont SchoolFindlay Liberty-Benton
1995Clayton NorthmontBryanAnnaRocky River MagnificatCleveland Heights Beaumont SchoolCuyahoga Falls Woodridge
1994Cleveland St IgnatiusFieldAnnaSylvania SouthviewCleveland Heights Beaumont SchoolElmore Woodmore
1993Cleveland St IgnatiusSalemNew LondonCleveland Heights Beaumont SchoolElmore Woodmore
1992Sylvania SouthviewBay Village BayCaldwellWorthington Thomas WorthingtonElmore Woodmore
1991Sylvania SouthviewBay Village BayCaldwellAmherst SteeleChagrin Falls
1990LancasterAshtabula EdgewoodCaldwellUpper ArlingtonSandusky St Mary Central Catholic
1989Cincinnati ElderPerkinsCaldwellWorthington Thomas WorthingtonSandusky St Mary Central Catholic
1988Cincinnati ElderPerkinsCaldwellGlenOakAvon LakeSandusky St Mary Central Catholic
1987Sylvania SouthviewPerkinsCaldwellBellevueOlmsted FallsSandusky St Mary Central Catholic
1986Cincinnati ElderCincinnati GreenhillsCaldwellUpper ArlingtonAvon LakeFindlay Liberty-Benton
1985MentorBellevueCaldwellUpper ArlingtonSoutheastFindlay Liberty-Benton
1984Cuyahoga Falls Walsh JesuitBellevueMiamisburg Dayton ChristianWest Chester LakotaSoutheastFindlay Liberty-Benton
1983West Chester LakotaKenstonMcDonaldLima ShawneeSoutheastZanesville Bishop Rosecrans
1982Cincinnati ElderOberlin FirelandsMcDonaldUpper ArlingtonLewis Center OlentangyMinster
1981Kent RooseveltLouisville St Thomas AquinasLafayette Allen EastUpper ArlingtonOlmsted Falls
1980Kent RooseveltLouisville St Thomas AquinasSidney Lehman CatholicWadsworthOlmsted Falls
1979LancasterShelbyWest Liberty-SalemWadsworthChardon
1978Cincinnati ColerainElyria CatholicWest Liberty-SalemUpper ArlingtonChardon
1977Amherst SteeleElyria CatholicWest Liberty-Salem
1976Bay Village BayLouisville St Thomas AquinasWest Liberty-Salem
1975Austintown-FitchLibertyDefiance Ayersville
1974FindlayElyria CatholicPlymouth
1973Cincinnati ElderElyria CatholicCaldwell
1972Austintown-FitchChardonCortland Maplewood
1971Austintown-FitchChagrin FallsPlymouth
1970Toledo DeVilbissKansas LakotaKent State High
1969Cleveland St JosephGeorgetown
1968Cleveland St JosephCortland Lakeview
1967WorthingtonCortland Lakeview
1966Cleveland St JosephCaledonia River Valley
1965Cleveland St Joseph
1964Cleveland John Marshall
1963Cleveland John Adams
1962Amherst Steele
1961Akron Buchtel
1960Cleveland John Marshall
1959Cleveland John Adams
1958Akron North
1957Cleveland West Technical
1956Cleveland East
1955Akron Buchtel & Columbus East *
1954Cleveland John Adams
1953Lakewood
1952Marion Harding
1951Cleveland West Technical
1950Cleveland West
1949Cincinnati Central
1948Cleveland West Technical
1947Akron North
1946Akron North
1945Cleveland West Technical
1944Cincinnati Western Hills
1943Akron North
1942No Tournament-WWII
1941Akron North
1940Springfield
1939Akron South
1938Springfield
1937Akron East
1936Toledo Scott
1935Toledo Scott
1934Toledo Scott
1933Akron East
1932Lakewood
1931Salem
1930Salem
1929Lakewood
1928Lakewood
* Tie

Girls Field Hockey[edit]

[1]

YearChampion
2013Gahanna Columbus Academy
2012Gahanna Columbus Academy
2011Worthington Thomas Worthington
2010Cincinnati St. Ursula Academy
2009Columbus Bishop Watterson
2008Shaker Heights Hathaway Brown School
2007Worthington Thomas Worthington
2006Gahanna Columbus Academy
2005Columbus Bishop Watterson
2004Gahanna Columbus Academy
2003Gahanna Columbus Academy
2002Shaker Heights Hathaway Brown School
2001Gahanna Columbus Academy
2000Gahanna Columbus Academy
1999Gahanna Columbus Academy
1998Toledo Ottawa Hills
1997Gahanna Columbus Academy
1996Hudson
1995Columbus Bishop Watterson
1994Gahanna Columbus Academy
1993Toledo Ottawa Hills
1992Toledo Ottawa Hills
1991Shaker Heights
1990Kettering Fairmont
1989Kettering Fairmont
1988Worthington Thomas Worthington
1987Columbus School for Girls
1986Hudson
1985Kettering Fairmont
1984Hudson
1983Kettering Fairmont
1982Kettering Fairmont West
1981Kent Roosevelt
1980Kettering Fairmont West
1979Kettering Fairmont West

Football[edit]

[2]

YearDivision I / AAADivision IIDivision III / AADivision IVDivision V / ADivision VIDivision VII
2013Cincinnati Archbishop MoellerLovelandAkron St. Vincent-St. MaryClinton-MassieColdwaterKirtlandMaria Stein Marion Local
2012Cincinnati Archbishop MoellerToledo Central CatholicAkron St. Vincent-St. MaryClinton-MassieColdwaterMaria Stein Marion Local
2011Cleveland St. IgnatiusTrotwood-MadisonYoungstown Cardinal MooneyCreston NorwayneKirtlandMaria Stein Marion Local
2010Lakewood St. EdwardMaple HeightsColumbus Bishop WattersonColumbus Bishop HartleyYoungstown UrsulineDelphos St. John's
2009Hilliard DavidsonCincinnati Winton WoodsYoungstown Cardinal MooneyKettering Archbishop AlterYoungstown UrsulineNorwalk St. Paul
2008Cleveland St. IgnatiusSylvania SouthviewAuroraKettering Archbishop AlterYoungstown UrsulineDelphos St. John's
2007Cincinnati St. XavierCincinnati AndersonSunbury Big WalnutColdwaterMaria Stein Marion LocalNewark Catholic
2006Hilliard DavidsonPiquaSteubenvilleYoungstown Cardinal MooneySt. HenryMaria Stein Marion Local
2005Cincinnati St. XavierToledo Central CatholicSteubenvilleColdwaterHamler Patrick HenryDelphos St. John's
2004Cincinnati ColerainColumbus BrookhavenCleveland BenedictineYoungstown Cardinal MooneySt. HenryHardin Northern
2003Cincinnati ElderAvon LakeCleveland BenedictineVersaillesGahanna Columbus AcademyColumbus Grove
2002Cincinnati ElderDayton Chaminade-JulienneColumbus Bishop WattersonKentonMarion PleasantMogadore
2001Cleveland St. IgnatiusToledo St. Francis De SalesMentor Lake CatholicKentonBedford St. Peter ChanelMaria Stein Marion Local
2000Upper ArlingtonOlmsted FallsCanton Central CatholicYoungstown UrsulineAmanda-ClearcreekMaria Stein Marion Local
1999Cleveland St. IgnatiusCuyahoga Falls Walsh JesuitPoland SeminaryPerkinsAmanda-ClearcreekDelphos St. John's
1998Canton McKinleyLebanonColumbus St. Francis De SalesOrrvilleVersaillesDelphos St. John's
1997Canton McKinleyDefianceColumbus St. Francis De SalesGermantown Valley ViewLiberty CenterDelphos St. John's
1996Lima SeniorFostoriaCleveland BenedictineGermantown Valley ViewMarion PleasantMogadore
1995Cleveland St. IgnatiusDublin SciotoClydeVersaillesLisbon David AndersonSt. Henry
1994Cleveland St. IgnatiusChardonBeloit West BranchGermantown Valley ViewVersaillesSt. Henry
1993Cleveland St. IgnatiusSt. Marys MemorialWauseonVersaillesSteubenville Catholic Central
1992Cleveland St. IgnatiusSt. Marys MemorialMentor Lake CatholicCincinnati Academy of Physical EducationSt. Henry
1991Cleveland St. IgnatiusFostoriaMentor Lake CatholicWarren John F. KennedyNewark Catholic
1990Warren Warren G. HardingSt. Marys MemorialHamilton BadinVersaillesSt. Henry
1989Cleveland St. IgnatiusCleveland St. JosephIrontonWheelersburgMinster
1988Cleveland St. IgnatiusAkron BuchtelAkron St. Vincent-St. MaryCanton Central CatholicArchbold
1987Cincinnati PrincetonAkron BuchtelYoungstown Cardinal MooneyGahanna Columbus AcademyNewark Catholic
1986FairfieldCincinnati Purcell MarianCincinnati Academy of Physical EducationColumbus Bishop HartleyNewark Catholic
1985Cincinnati Archbishop MoellerGalionColumbus St. Francis De SalesCincinnati Academy of Physical EducationNewark Catholic
1984Toledo St. Francis De SalesSteubenvilleElyria CatholicLouisville St. Thomas AquinasNewark Catholic
1983Cincinnati PrincetonBrecksville-Broadview HeightsElyria CatholicColumbus Bishop ReadyMcComb
1982Cincinnati Archbishop MoellerYoungstown Cardinal MooneyAkron St. Vincent - St. MaryWest JeffersonNewark Catholic
1981Canton McKinleyCleveland BenedictineAkron St. Vincent - St. MaryNelsonville-YorkTiffin Calvert
1980Cincinnati Archbishop MoellerYoungstown Cardinal MooneyCleveland BenedictineGarfield Heights TrinityTiffin Calvert
1979Cincinnati Archbishop MoellerIrontonMogadore
1978Cincinnati PrincetonBrookfieldNewark Catholic
1977Cincinnati Archbishop MoellerCincinnati WyomingCrooksville
1976Cincinnati Archbishop MoellerElyria CatholicWest Jefferson
1975Cincinnati Archbishop MoellerCleveland Holy NameCarey
1974Warren Warren G. HardingNorwalkFranklin Bishop Fenwick
1973Youngstown Cardinal MooneyCleveland BenedictineFranklin Bishop Fenwick
1972Warren Western ReserveAkron St. Vincent-St. MaryMarion Pleasant

Golf[edit]

[1]

YearBoys D1/AAABoys D2/AABoys D3/AGirls D1Girls D2
2013Dublin JeromeDayton OakwoodToledo Ottawa HillsDublin JeromeGates Mills Hawken
2012Dublin JeromeDayton OakwoodAshland CrestviewDublin JeromePerkins
2011Dublin JeromeSpringfield Kenton RidgeColumbus Wellington SchoolDublin JeromeDayton Chaminade-Julienne
2010Columbus St. CharlesDayton OakwoodGates Mills Gilmour AcademyWilliam MasonShaker Heights Hathaway Brown
2009Columbus St. CharlesDayton OakwoodMinsterWilliam MasonChardon Notre Dame-Cathedral Latin
2008Cincinnati St XavierHunting Valley University SchoolSugarcreek GarawayWilliam MasonPoland Seminary
2007Dublin JeromeHunting Valley University SchoolSugarcreek GarawayCuyahoga Falls Walsh Jesuit
2006Upper ArlingtonHunting Valley University SchoolJohnstown-MonroeWest Chester Lakota West
2005Dublin JeromeLima BathLima Central CatholicDublin Jerome
2004Columbus Bishop WattersonDublin JeromeSugarcreek GarawayCuyahoga Falls Walsh Jesuit
2003CopleyHunting Valley University SchoolLima Central CatholicCincinnati Mount Notre Dame
2002Cleveland St IgnatiusSunbury Big WalnutLima Central CatholicCincinnati Mount Notre Dame
2001Cleveland St IgnatiusGranvilleWarren John F KennedyCuyahoga Falls Walsh Jesuit
2000West Chester Lakota WestChardon Notre Dame-Cathedral LatinWarren John F KennedyDublin Coffman
1999Upper ArlingtonKettering Archbishop AlterGahanna Columbus AcademyCincinnati Ursuline Academy
1998AshlandKettering Archbishop AlterGahanna Columbus AcademyToledo Notre Dame Academy
1997Cuyahoga Falls Walsh JesuitIrontonGahanna Columbus AcademyCincinnati St Ursula Academy
1996Cuyahoga Falls Walsh JesuitIrontonGranvilleToledo Notre Dame Academy
1995Cincinnati St XavierIrontonGahanna Columbus AcademyCenterville
1994Toledo St John's JesuitCambridgeGates Mills Gilmour AcademyCincinnati St Ursula Academy
1993Upper ArlingtonKettering Archbishop AlterGates Mills Gilmour AcademyToledo Notre Dame Academy
1992Upper ArlingtonKettering Archbishop AlterGates Mills Gilmour Academy
1991Cuyahoga Falls Walsh JesuitGahanna Columbus AcademyGates Mills Gilmour Academy
1990Cuyahoga Falls Walsh JesuitHunting Valley University SchoolVan Buren
1989MilfordYoungstown Cardinal MooneyMarion Pleasant
1988FairbornYoungstown Cardinal MooneyZanesville Bishop Rosecrans
1987Toledo St John's JesuitCanton Central CatholicSouth Charleston Southeastern Local
1986Upper ArlingtonCirclevilleZanesville Bishop Rosecrans
1985Upper ArlingtonDayton OakwoodMount Gilead
1984FindlayCanton Central CatholicVan Buren
1983Worthington Thomas WorthingtonDublin CoffmanGahanna Columbus Academy
1982Upper ArlingtonCoshoctonToledo Ottawa Hills
1981Upper ArlingtonDublin CoffmanElmore Woodmore
1980WoosterShelbyNorth Baltimore
1979FairfieldDublin CoffmanElmore Woodmore
1978Worthington Thomas WorthingtonColumbus CentennialGates Mills Hawken
1977Upper ArlingtonDublin CoffmanGates Mills Hawken
1976Youngstown UrsulineColumbus Bishop WattersonTiffin Calvert
1975Youngstown UrsulineCoshoctonNew Philadelphia Tuscarawas Central Catholic
1974
Fall ↑
Fairborn BakerWarren John F KennedySidney Lehman Catholic
1974 Spring ↓Upper ArlingtonColumbus Bishop WattersonToledo Ottawa Hills
1973Fremont RossColumbus Bishop WattersonMogadore
1972Upper ArlingtonColumbus Bishop WattersonMogadore
1971HubbardAuroraMogadore
1970Coshocton
1969Upper Arlington
1968Upper Arlington
1967Shaker Heights
1966Ravenna
1965Upper Arlington
1964Norton
1963Kettering Fairmont West
1962Ashland
1961Kettering Fairmont
1960Upper Arlington
1959Shaker Heights
1958Shaker Heights
1957Cincinnati St Xavier
1956Upper Arlington
1955Columbus Aquinas
1954Columbus Aquinas
1953Columbus Aquinas
1952Youngstown East
1951Circleville
1950Toledo DeVilbiss
1949Reading
1948Hamilton
1947Sandusky
1946Columbus North
1945Columbus North
1944Columbus North
1943Canton Mc Kinley
1942Sylvania Burnham
1941Upper Arlington
1940Toledo DeVilbiss
1939Toledo Libbey
1938Worthington Thomas Worthington
1937Columbus Central
1936Dayton Fairview
1935Toledo Libbey
1934Dayton Fairview
1933Dayton Chaminade
1932Columbus North
1931Toledo St John's Jesuit
1930Toledo Central
1929Dayton Chaminade
1928Cincinnati Hughes Center
1927Akron St. Vincent
Note: Golf was a Spring Sport through the 1973-1974 school year and a Fall Sport since.

Soccer[edit]

[1]

YearBoys D1/AAABoys D2/AABoys D3Girls D1Girls D2Girls D3
2013MasonRichfield RevereCincinnati Summit Country DayCuyahoga Falls Walsh JesuitRocky RiverHamilton Badin
2012Powell Olentangy LibertyDayton CarrollCincinnati Summit Country DayPerrysburgCuyahoga Falls Walsh JesuitFranklin Bishop Fenwick
2011Cleveland St. IgnatiusDayton CarrollWorthington ChristianStrongsvilleColumbus St. Francis De SalesCincinnati Summit Country Day
2010Cleveland St. IgnatiusDayton CarrollCuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian AcademyCuyahoga Falls Walsh JesuitCincinnati Madeira
2009Gahanna LincolnColumbus St. Francis De SalesWorthington ChristianMedinaColumbus Bexley *
2008Cleveland St. IgnatiusDayton CarrollOttawa HillsCincinnati St. Ursula AcademyFranklin Bishop Fenwick
2007Hilliard DavidsonCuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian AcademySpringfield Catholic CentralCincinnati St. Ursula AcademyShaker Heights Hathaway Brown
2006Stow-Munroe FallsCuyahoga Falls Walsh JesuitWorthington ChristianCuyahoga Falls Walsh JesuitParma Heights Holy Name
2005Cleveland St. IgnatiusBexleyJamestown GreeneviewStrongsvilleHamilton Badin
2004Cleveland St. IgnatiusPataskala Watkins MemorialCuyahoga Valley Christian AcademyCuyahoga Falls Walsh JesuitShaker Heights Hathaway Brown
2003Westerville NorthBexleyCincinnati MadeiraDublin CoffmanBay Village Bay
2002HudsonYoungstown Cardinal MooneyCincinnati MadeiraStrongsvilleBay Village Bay
2001Thomas WorthingtonCincinnati TurpinSpringfield Catholic CentralDublin CoffmanCuyahoga Falls Walsh Jesuit
2000Worthington KilbourneCincinnati TurpinGates Mills HawkenHudsonCuyahoga Falls Walsh Jesuit
1999North OlmstedCincinnati Summit Country DayWest Chester Lakota WestBay Village Bay
1998Thomas WorthingtonKettering Archbishop AlterStrongsvilleColumbus St. Francis De Sales
1997StrongsvilleColumbus St. Francis De SalesMedinaColumbus St. Francis De Sales
1996North OlmstedKettering Archbishop AlterCincinnati TurpinChagrin Falls
1995Westerville NorthGahanna Columbus AcademyWesterville SouthColumbus St. Francis De Sales
1994MentorCopleyWesterville South
1993Brecksville-Broadview HeightsBay Village BayCincinnati St. Ursula Academy
1992Brecksville-Broadview HeightsColumbus St. Francis De SalesWesterville North
1991Thomas WorthingtonBay Village BayCincinnati St. Ursula Academy
1990Cuyahoga Falls Walsh JesuitSt. Bernard Roger BaconWesterville North
1989Westerville SouthSt. Bernard Roger BaconClayton Northmont
1988Clayton NorthmontKettering Archbishop AlterClayton Northmont
1987Kettering Archbishop AlterChagrin Falls KenstonClayton Northmont
1986Cincinnati TurpinColumbus St. Francis De SalesCincinnati Turpin
1985North OlmstedColumbus St. CharlesClayton Northmont
1984CentervilleCincinnati Archbishop McNicholas
1983Cincinnati St. XavierColumbus St. Charles
1982Cuyahoga Falls Walsh JesuitDayton Chaminade-Julienne
1981Brecksville-Broadview HeightsCincinnati Finneytown
1980Dayton Carroll
1979North Royalton
1978Clayton Northmont
1977North Olmsted
1976Cincinnati Finneytown

Girls Volleyball[edit]

[1]

YearD1/AAAD2/AAD3/AD4
2013Cincinnati Mount Notre DameParma Padua FranciscanVersaillesMaria Stein Marion Local
2012Cincinnati Ursuline AcademyCleveland Heights BeaumontCasstown Miami EastMaria Stein Marion Local
2011Cincinnati Mount Notre DameColumbus Bishop HartleyCasstown Miami EastSt. Henry
2010Toledo St Ursula AcademyMentor Lake CatholicMiddletown Bishop FenwickSidney Lehman Catholic
2009Cincinnati Ursuline AcademyParma Padua FranciscanHuronMaria Stein Marion Local
2008Olmsted FallsParma Padua FranciscanAlbany AlexanderMaria Stein Marion Local
2007Cincinnati Mother of MercyToledo Central CatholicLima Central CatholicMaria Stein Marion Local
2006Cincinnati Mount Notre DameKettering Archbishop AlterAnnaNorwalk St Paul
2005Cincinnati SetonSt Bernard Roger BaconCleveland Villa-Angela/St JosephSidney Lehman Catholic
2004Toledo St Ursula AcademySt Bernard Roger BaconNewark CatholicSt. Henry
2003Cincinnati St Ursula AcademyKettering Archbishop AlterOrrvilleCenterburg
2002Cincinnati Ursuline AcademyKettering Archbishop AlterHuronNorwalk St Paul
2001Cincinnati St Ursula AcademySt Bernard Roger BaconCleveland Villa-Angela/St JosephHopewell-Loudon
2000Cincinnati Mount Notre DameGalionSidney Lehman CatholicHopewell-Loudon
1999Cincinnati Mount Notre DameGalionHuronHopewell-Loudon
1998Cincinnati Mount Notre DameCincinnati St Ursula AcademyArchboldHopewell-Loudon
1997Madison Comprehensive High SchoolCincinnati St Ursula AcademyRockford ParkwayHopewell-Loudon
1996Cincinnati SetonCincinnati St Ursula AcademyRockford ParkwayNew Washington Buckeye Central
1995Cincinnati Mount Notre DameCincinnati St Ursula AcademyHeathSt Henry
1994West Chester LakotaCincinnati St Ursula AcademyLore City Buckeye TrailSt Henry
1993Cincinnati Ursuline AcademyCincinnati St Ursula AcademyPemberville EastwoodNew Washington Buckeye Central
1992Stow-Munroe FallsAkron Archbishop HobanTontogany OtsegoAntwerp
1991Canton Mc KinleyAkron Archbishop HobanLoudonvilleWest Unity Hilltop
1990Stow-Munroe FallsAkron Archbishop HobanSt HenryFort Recovery
1989ReynoldsburgLore City Buckeye TrailNewark Catholic
1988Cincinnati SetonFairview Park FairviewNewark Catholic
1987Canton Mc KinleySpringfield NorthwesternSt Henry
1986Cincinnati SetonSpringfield NorthwesternCanal Winchester
1985Cincinnati SetonFairview Park FairviewSt Henry
1984Cincinnati SetonSpringfield NorthwesternNewark Catholic
1983Canton Mc KinleySpringfield NorthwesternNewark Catholic
1982Cincinnati Mother of MercyColumbus St Francis De SalesNewark Catholic
1981Stow-Munroe FallsHighlandArchbold
1980Cincinnati Mother of MercyAkron Archbishop HobanNewark Catholic
1979Whitehall-YearlingPerrysburgNewark Catholic
1978Kettering FairmontCincinnati MadeiraArchbold
1977Cincinnati Mother of MercyColumbus BexleyMilford Center Fairbanks
1976Kettering Fairmont WestUrbanaFrankfort Adena
1975Stow-Munroe FallsCincinnati Ursuline AcademyFrankfort Adena

Winter Sports[edit]

Boys Basketball[edit]

[3]

YearD1/AAAD2/AAD3/AD4
2013MentorColumbus Bishop WattersonOttawa-GlandorfCleveland Villa-Angela/St. Joseph
2012Pickerington CentralDayton DunbarCincinnati Summit Country DayBerlin Hiland
2011Cincinnati La SalleAkron St. Vincent St. MaryCincinnati TaftBerlin Hiland
2010Massillon JacksonDayton DunbarLima Central CatholicDayton Jefferson Township
2009Columbus NorthlandAkron St. Vincent St. MaryCleveland Central CatholicOak Hill
2008NewarkChillicotheOttawa-GlandorfNew Knoxville
2007Cincinnati Archbishop MoellerDayton DunbarCincinnati North College HillGeorgetown
2006Canton McKinleyDayton DunbarCincinnati North College HillSouth Webster
2005Canton McKinleyUpper SanduskyCincinnati North College HillCleveland Heights Lutheran East *
2004HamiltonOttawa-GlandorfSt. HenryHolgate
2003Cincinnati Archbishop MoellerAkron St. Vincent St. MaryReadingMaria Stein Marion Local
2002Columbus BrookhavenSt. Bernard Roger BaconBellville Clear ForkDelphos St. John's
2001Cleveland St. IgnatiusKettering Archbishop AlterAkron St. Vincent-St. MaryTipp City Bethel
2000Cincinnati St. XavierWarrensville HeightsAkron St. Vincent-St. MaryFort Jennings
1999Cincinnati Archbishop MoellerKettering Archbishop AlterBedford St. Peter ChanelWorthington Christian
1998Lakewood St. EdwardCleveland BenedictineSparta HighlandDayton Jefferson Township
1997Cleveland HeightsCleveland BenedictineHamler Patrick HenryVan Wert Lincolnview
1996Cincinnati La SalleOrrvilleCasstown Miami EastSpringfield Catholic Central
1995ZanesvilleCleveland Villa-Angela/St. JosephOrrvilleFindlay Liberty-Benton
1994Westerville NorthCleveland Villa-Angela/St. JosephYoungstown UrsulineMcGuffey Upper Scioto Valley
1993Cincinnati ElderGirardCampbell MemorialFort Loramie
1992West Chester LakotaCleveland Villa-Angela/St. JosephOrrvilleBerlin Hiland
1991Cleveland Villa-Angela/St. JosephLexingtonHaviland Wayne TraceSt. Henry
1990Toledo ScottDayton Colonel WhiteSt. HenryColumbus Father Wehrle Memorial
1989Toledo MacomberLexingtonAkron Archbishop HobanColumbus Father Wehrle Memorial
1988Cincinnati WoodwardPortsmouthHamilton BadinColumbus Father Wehrle Memorial
1987Dayton DunbarColumbus St. Francis De SalesFort Loramie
1986Akron Central-HowerOberlinColumbus Father Wehrle Memorial
1985Cincinnati Purcell MarianYoungstown RayenJackson Center
1984Canton McKinleyAkron St. Vincent-St. MaryMonroeville
1983Toledo St. Francis De SalesColumbus BexleyDelphos St. John's
1982St. Bernard Roger BaconDayton RothFranklin Bishop Fenwick
1981Dayton RothNapoleonKalida
1980Akron Central-HowerHamilton RossSandusky St. Mary Central Catholic
1979Columbus EastDayton Jefferson TwpSt. Henry
1978Kettering Archbishop AlterPortsmouthMansfield St. Peter's
1977Columbus Linden McKinleyCleveland Cathedral LatinFort Loramie
1976BarbertonDayton RothGnadenhutten Indian Valley
1975Columbus Linden-McKinleyWarsaw River ViewMaria Stein Marion Local
1974Cincinnati ElderManchesterLorain Clearview
1973Cincinnati ElderColumbus Bishop ReadyMarion Pleasant
1972Cleveland East TechnicalColumbus Bishop ReadyGnadenhutten Indian Valley South
1971Columbus Walnut RidgeCanton LehmanFort Recovery
1970Dayton Chaminade-JulienneCincinnati Lincoln Heights
1969Columbus EastArcanum
1968Columbus EastMansfield St. Peter's
1967Columbus Linden McKinleyStrasburg-Franklin
1966Dayton Chaminade-JulienneNew Lebanon Dixie
1965Columbus SouthWest Salem Northwestern
1964Dayton BelmontDresden Jefferson
1963Columbus EastDresden Jefferson
1962Cincinnati TaftNew Lebanon Dixie
1961PortsmouthDefiance Ayersville
1960Dayton RooseveltSalem
1959Cleveland East TechnicalEdgerton
1958Cleveland East TechnicalWest Salem Northwestern
1957MiddletownDefiance Ayersville
1956MiddletownArcanum
1955ZanesvilleLockland Wayne
1954HamiltonNew Lexington St. Aloysius
1953MiddletownCincinnati Mariemont
1952MiddletownLockland Wayne
1951Columbus EastGrand Rapids
1950SpringfieldMiller City
1949HamiltonDelphos St. John's
1948FindlayEaton
1947MiddletownColumbiana
1946MiddletownFarmer
1945BellevueDayton Northridge
1944MiddletownAkron Ellet
1943NewarkYorkville
1942XeniaSomerset
1941Martins FerryGlenford
1940New PhiladelphiaNew Carlisle
1939Akron NorthNorth Canton
1938NewarkCanal Fulton
1937HamiltonUpper Arlington
1936NewarkSandusky St. Mary Central Catholic
1935Akron NorthWaterloo High School (Lawrence County)
1934Dayton RooseveltWaterloo High School (Lawrence County)
1933DoverLawrenceville
1932Akron WestCastalia Margaretta
1931PortsmouthAustintown-Fitch
1930Dayton StiversLancaster St. Mary's
1929Dayton StiversAkron St. Mary
1928Dayton StiversMarshall High School
1927DoverKent State High
1926ZanesvilleOberlin
1925Richmond SpringfieldBellpoint
1924Dayton StiversBellpoint
1923LorainPlattsburg
* Columbus Africentric forfeited the 2005 D4 title after the discovery of an ineligible player.

Girls Basketball[edit]

[1]

YearD1/AAAD2/AAD3/AD4
2013Kettering FairmontShaker Heights Hathaway BrownAnnaFort Loramie
2012TwinsburgShaker Heights Hathaway BrownColumbus AfricentricArlington
2011TwinsburgShaker Heights Hathaway BrownAnnaCanal Winchester Harvest Preparatory
2010Canton McKinleyShaker Heights Hathaway BrownFindlay Liberty-BentonCanal Winchester Harvest Preparatory
2009Cincinnati Mount Notre DameShaker Heights Hathaway BrownSouth Euclid ReginaColumbus Africentric
2008Cincinnati Mount Notre DameKettering Archbishop AlterVersaillesBerlin Hiland
2007Cincinnati Mount Notre DameWarsaw River ViewCleveland Central CatholicColumbus Africentric
2006Cincinnati Mount Notre DameWarsaw River ViewPlain City Jonathan AlderBerlin Hiland
2005Dayton Chaminade-JulienneCuyahoga Falls Walsh JesuitSouth Euclid ReginaBerlin Hiland
2004Cincinnati Mount Notre DameBeloit West BranchYoungstown UrsulineMinster
2003BeavercreekDayton Chaminade-JulienneSouth Euclid ReginaMaria Stein Marion Local
2002North Canton HooverCleveland East TechnicalSouth Euclid ReginaDelphos St. John's
2001BeavercreekCincinnati Archbishop McNicholasSouth Euclid ReginaJackson Center
2000MasonColumbus Bishop HartleySouth Euclid ReginaBerlin Hiland
1999PickeringtonDayton Chaminade-JulienneCleveland Villa-Angela St. JosephBascom Hopewell-Loudon
1998PickeringtonHamilton BadinChagrin FallsMinster
1997WadsworthElidaWauseonKalida
1996Columbus BrookhavenGarfield Heights TrinityCincinnati WyomingSouth Charleston Southeastern Local
1995BeavercreekSt. Bernard Roger BaconAkron St. Vincent-St. MaryJackson Center
1994Garfield Heights TrinityAvon LakeFrankfort AdenaMcGuffey Upper Scioto Valley
1993PickeringtonUrbanaBaltimore Liberty UnionMcGuffey Upper Scioto Valley
1992PickeringtonUrbanaColdwaterZanesville Bishop Rosecrans
1991CelinaDayton DunbarHeathFort Recovery
1990PickeringtonGarfield Heights TrinityColdwaterFort Recovery
1989GlenOakByesville MeadowbrookSherwood FairviewKalida
1988Upper ArlingtonAkron Archbishop HobanVienna MathewsKalida
1987Cincinnati PrincetonLima BathDelphos St. John's
1986Columbus SouthMillersburg West HolmesTipp City Bethel
1985PickeringtonMillersburg West HolmesNew Washington Buckeye Central
1984Cincinnati Forest ParkMillersburg West HolmesNewark Catholic
1983ShelbyHuronZanesville Bishop Rosecrans
1982Columbus NorthlandWarsaw River ViewZanesville Bishop Rosecrans
1981Toledo LibbeyUhrichsville ClaymontAnna
1980Akron St. Vincent-St. MaryDelphos St. John'sMansfield St. Peter's
1979Akron St. Vincent-St. MaryDelphos St. John'sLore City Buckeye Trail
1978StruthersColumbus Bishop HartleyAda
1977Springfield NorthWarsaw River ViewDelphos St. John's
1976Toledo WoodwardColumbus Bishop HartleyFrankfort Adena

Bowling[edit]

[1]

YearBoys ChampionGirls Champion
2013CanfieldColdwater
2012ColdwaterColdwater
2011TroySt. Marys Memorial
2010Springfield Kenton RidgeBoardman
2009Springfield Kenton RidgePemberville Eastwood
2008Riverside StebbinsCenterville
2007ColdwaterBeavercreek

Girls Gymnastics[edit]

[1]

YearChampion
2013Brecksville-Broadview Heights
2012Brecksville-Broadview Heights
2011Brecksville-Broadview Heights
2010Brecksville-Broadview Heights
2009Brecksville-Broadview Heights
2008Brecksville-Broadview Heights
2007Brecksville-Broadview Heights
2006Brecksville-Broadview Heights
2005Brecksville-Broadview Heights
2004Brecksville-Broadview Heights
2003Rocky River Magnificat
2002Rocky River Magnificat
2001Brecksville-Broadview Heights
2000Brecksville-Broadview Heights
1999Rocky River Magnificat
1998Rocky River Magnificat
1997Rocky River Magnificat
1996Rocky River Magnificat
1995Upper Arlington
1994Brecksville-Broadview Heights
1993Rocky River Magnificat
1992Rocky River Magnificat
1991Rocky River Magnificat
1990Rocky River Magnificat
1989Thomas Worthington
1988Thomas Worthington
1987Thomas Worthington
1986Thomas Worthington
1985Thomas Worthington
1984Dublin
1983Berea
1982Dublin
1981Kettering Fairmont West
1980Dublin
1979Lakewood
1978Bay Village Bay
1977Centerville

Boys Ice Hockey[edit]

[1]

YearChampion
2013Shaker Heights
2012Sylvania Northview
2011Toledo St. Francis de Sales
2010Cleveland St. Ignatius
2009Hunting Valley University School
2008Lakewood St. Edward
2007Toledo St. John's Jesuit
2006Parma Padua Franciscan
2005Lakewood St. Edward
2004Lakewood St. Edward
2003Hunting Valley University School
2002Lakewood St. Edward
2001Shaker Heights
2000Cleveland St. Ignatius
1999Bowling Green *
1998Bowling Green
1997Bowling Green
1996Lakewood St. Edward
1995Lakewood St. Edward
1994Lakewood St. Edward
1993Shaker Heights
1992Lakewood St. Edward
1991Bowling Green
1990Lakewood St. Edward
1989Parma Padua Franciscan
1988Parma Padua Franciscan
1987Cleveland Heights
1986Lakewood St. Edward
1985Lakewood St. Edward
1984Bowling Green
1983Findlay
1982Kent Roosevelt
1981Shaker Heights
1980Bowling Green
1979Centerville
1978Findlay
* 1999 Title game was won by St. John's Jesuit High School, but later forfeited due to the use of an ineligible player. It was the first state championship game forfeiture in the history of the OHSAA.

Swimming and Diving[edit]

[4][5]

YearBoys D1Boys D2Girls D1Girls D2
2013Cincinnati St. XavierDayton OakwoodCincinnati Ursuline AcademyGates Mills Hawken
2012Cincinnati St. XavierHunting Valley University SchoolUpper ArlingtonGates Mills Hawken
2011Cincinnati St. XavierHunting Valley University SchoolUpper ArlingtonGates Mills Hawken
2010Cincinnati St. XavierHunting Valley University SchoolUpper ArlingtonGates Mills Hawken
2009Cincinnati St. XavierHunting Valley University SchoolUpper ArlingtonGates Mills Hawken
2008Columbus St. CharlesUpper ArlingtonGates Mills Hawken
2007Cincinnati St. XavierUpper ArlingtonGates Mills Hawken
2006Cincinnati St. XavierUpper ArlingtonGates Mills Hawken
2005Cincinnati St. XavierUpper ArlingtonGates Mills Hawken
2004Cincinnati St. XavierCentervilleGates Mills Hawken
2003Cincinnati St. XavierUpper ArlingtonGates Mills Hawken
2002Cincinnati St. XavierCincinnati Ursuline AcademyGates Mills Hawken
2001Cincinnati St. XavierCincinnati Ursuline AcademyGates Mills Hawken
2000Cincinnati St. XavierCincinnati Ursuline AcademyGates Mills Hawken
1999Cincinnati St. XavierGates Mills Hawken
1998Toledo St. Francis De SalesCincinnati Ursuline Academy
1997Cincinnati St. XavierGates Mills Hawken
1996Toledo St. Francis De SalesGates Mills Hawken
1995Cincinnati St. XavierCincinnati St. Ursula Academy
1994Cincinnati St. XavierCincinnati St. Ursula Academy
1993Cincinnati St. XavierCincinnati St. Ursula Academy
1992Cincinnati St. XavierCincinnati Sycamore
1991Cincinnati St. XavierCincinnati Ursuline Academy
1990Cincinnati St. XavierGates Mills Hawken
1989Gates Mills HawkenThomas Worthington
1988Gates Mills HawkenGates Mills Hawken
1987Upper ArlingtonGates Mills Hawken
1986Upper ArlingtonGates Mills Hawken
1985Upper ArlingtonGates Mills Hawken
1984Cincinnati St. XavierGates Mills Hawken
1983Akron FirestoneToledo St. Ursula Academy
1982Akron FirestoneGlenOak & Cincinnati Oak Hills *
1981Cincinnati St. XavierThomas Worthington
1980Cincinnati St. XavierThomas Worthington
1979Cincinnati St. XavierCincinnati Finneytown
1978Cincinnati St. XavierThomas Worthington
1977Cincinnati St. XavierThomas Worthington
1976Cincinnati St. Xavier
1975Cincinnati St. Xavier
1974Cincinnati St. Xavier
1973Cincinnati St. Xavier
1972Cincinnati St. Xavier
1971Cincinnati St. Xavier
1970Cincinnati St. Xavier
1969Akron Firestone
1968Toledo St. Francis De Sales
1967Toledo St. Francis De Sales
1966Akron Firestone
1965Cleveland Heights
1964Fairview Park Fairview
1963Akron Buchtel
1962Lakewood
1961Canton McKinley
1960Canton McKinley
1959Canton McKinley
1958Canton McKinley
1957Canton McKinley
1956Canton McKinley
1955Cincinnati Walnut Hills
1954Shaker Heights
1953Fremont Ross
1952Canton McKinley
1951Canton McKinley
1950Cincinnati Walnut Hills
1949Canton McKinley
1948Cleveland East Technical
1947Cleveland East Technical
1946Sandusky
1945Canton McKinley
1944Findlay
1943Fremont Ross
1942Fremont Ross
1941Fremont Ross
1940Canton McKinley
1939Canton McKinley & Fremont Ross *
1938Fremont Ross
1937Canton McKinley
1936Fremont Ross
1935Cincinnati Western Hills
1934Cleveland Heights
1933Cleveland Heights
1932Cleveland Heights
1931Cincinnati YMCA Prep
1930Cincinnati Hughes Center
1929Lakewood
1928Lakewood
* Tie

Wrestling - Tournament[edit]

[6]

YearD1/AAAD2/AAD3/A
2013Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamTroy Christian
2012Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamApple Creek Waynedale
2011Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamBedford St. Peter Chanel
2010WadsworthSt. Paris GrahamMonroeville
2009Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamTroy Christian
2008Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamTroy Christian
2007Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamTroy Christian
2006Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamSandusky St. Mary Central Catholic
2005Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamSandusky St. Mary Central Catholic
2004Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamSandusky St. Mary Central Catholic
2003Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamSandusky St. Mary Central Catholic
2002Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamSandusky St. Mary Central Catholic
2001Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamAkron St. Vincent - St. Mary
2000Lakewood St. EdwardCuyahoga Falls Walsh JesuitSandusky St. Mary Central Catholic
1999Lakewood St. EdwardCuyahoga Falls Walsh JesuitDelta
1998Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamDelta
1997Lakewood St. EdwardCuyahoga Falls Walsh JesuitStreetsboro
1996Cuyahoga Falls Walsh JesuitCoventryDelta
1995Cuyahoga Falls Walsh JesuitClydeAurora
1994Cuyahoga Falls Walsh JesuitGarfield HeightsSandusky St. Mary Central Catholic
1993Cuyahoga Falls Walsh JesuitRavennaCoventry
1992Lakewood St. EdwardUhrichsville ClaymontThompson Ledgemont
1991Cuyahoga Falls Walsh JesuitSoutheastWest Liberty-Salem
1990Cleveland St. JosephSolonColumbus Bishop Ready
1989Lakewood St. EdwardMentor Lake CatholicDelta
1988Cleveland St. IgnatiusBedford St. Peter ChanelBridgeport
1987Lakewood St. EdwardBedford St. Peter ChanelCadiz Harrison Central
1986Lakewood St. EdwardBedford St. Peter ChanelNewbury
1985Lakewood St. EdwardOregon Cardinal StritchPataskala Licking Heights
1984Lakewood St. EdwardBarnesvilleRichmond Heights
1983Lakewood St. EdwardBedford St. Peter ChanelRichmond Heights
1982Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamColumbus Bishop Ready
1981Lakewood St. EdwardHighlandBluffton
1980Lakewood St. EdwardCoventryRichmond Heights
1979Lakewood St. EdwardCoventryRichmond Heights
1978Lakewood St. EdwardCoventryMiddlefield Cardinal
1977Macedonia NordoniaColumbus St. Francis De SalesPataskala Licking Heights
1976Cleveland HeightsMantua CrestwoodPataskala Licking Heights
1975Eastlake NorthHighland
1974Maple HeightsColumbus St. Francis De Sales
1973ElyriaSoutheast
1972Parma Heights Valley Forge & Bay Village Bay *Kenston
1971Maple HeightsColumbus St. Francis De Sales
1970Toledo St. Francis De Sales
1969Maple Heights
1968Maple Heights
1967Maple Heights
1966Maple Heights
1965North Canton Hoover
1964Toledo St. Francis De Sales
1963Maple Heights
1962Maple Heights
1961Cleveland John Marshall
1960Garfield Heights
1959Bridgeport
1958Euclid
1957Maple Heights
1956Maple Heights
1955Bedford
1954Shaker Heights
1953Cleveland West Technical
1952Euclid
1951Cleveland West
1950Cleveland West
1949Euclid
1948Cleveland West Technical & Lakewood *
1947Cleveland West
1946Cleveland West Technical
1945Cleveland West Technical
1944Cleveland West Technical
1943Cleveland John Hay
1942Wadsworth
1941Cleveland John Hay
1940Cleveland John Hay
1939Cleveland John Hay
1938Cleveland John Hay
* Tie

Wrestling - Dual Meet[edit]

YearD1D2D3
2013Lakewood St. EdwardSt. Paris GrahamDelta

Spring Sports[edit]

Baseball[edit]

[7]

YearD1/AAAD2/AAD3/AD4
2013Cincinnati Archbishop MoellerDefianceWheelersburgNewark Catholic
2012Cincinnati Archbishop MoellerColumbus St Francis De SalesWheelersburgMinster
2011Liberty Twp. Lakota EstColumbus St Francis De SalesCanton Central CatholicMinster
2010Lakewood St EdwardPlain City Jonathan AlderBellville Clear ForkFort Loramie
2009Cincinnati Archbishop MoellerChardon Notre Dame-Cathedral LatinGnadenhutten Indian ValleyHamler Patrick Henry
2008Lakewood St EdwardCuyahoga Falls Walsh JesuitCanton Central CatholicHamler Patrick Henry
2007West Chester Lakota WestCanfieldHeathFort Loramie
2006StrongsvilleCuyahoga Falls Walsh JesuitMarion PleasantNewark Catholic
2005Cincinnati ElderHebron LakewoodArchboldGibsonburg
2004Cincinnati Archbishop MoellerCuyahoga Falls Walsh JesuitNew AlbanyNewark Catholic
2003Cincinnati St XavierCincinnati Purcell MarianSt HenryNewark Catholic
2002Cleveland St IgnatiusTallmadgeHeathNewark Catholic
2001Dublin CoffmanChardon Notre Dame-Cathedral LatinMarion PleasantCincinnati Country Day
2000Toledo StartWashington CH WashingtonYoungstown UrsulineSt Henry
1999Cincinnati ElderCuyahoga Falls Walsh JesuitCincinnati MadeiraSt Henry
1998Lakewood St EdwardCincinnati Archbishop McNicholasPlain City Jonathan AlderToronto
1997HamiltonColumbus Bishop WattersonDayton OakwoodDefiance Ayersville
1996GlenOakHamilton BadinWheelersburgColumbus Bishop Hartley
1995GlenOakWauseonBainbridge Paint ValleyCincinnati Summit Country Day
1994Toledo StartHebron LakewoodOntarioSteubenville Catholic Central
1993Cincinnati Archbishop MoellerHebron LakewoodCampbell MemorialCincinnati Country Day
1992DefianceElyria WestColdwaterMorral Ridgedale
1991FairfieldColumbus Bishop WattersonHamilton BadinRockford Parkway
1990Upper ArlingtonUrbanaColdwater
1989Cincinnati Archbishop MoellerAkron St Vincent-St MaryNewark Catholic
1988Columbus Bishop WattersonYoungstown UrsulineNewark Catholic
1987Upper ArlingtonColdwaterRockford Parkway
1986Cincinnati Western HillsAkron St Vincent-St MaryToledo Ottawa Hills
1985FairfieldBellevueGraysville Skyvue
1984Cincinnati ElderColdwaterMiller City
1983HamiltonColdwaterAshtabula Sts John And Paul
1982EuclidUrbanaGahanna Columbus Academy
1981WorthingtonParma Heights Holy NameFranklin Bishop Fenwick
1980Cincinnati Oak HillsReadingAnna
1979Oregon ClayColumbus St Francis De SalesCardington-Lincoln
1978Cincinnati ElderCoshoctonHicksville
1977Cincinnati Western HillsCincinnati Deer ParkMiller City
1976Shaker HeightsElidaLeipsic
1975Columbus WestBryanLucasville Valley
1974WickliffeReadingFranklin Bishop Fenwick
1973Cincinnati ElderSt Paris GrahamPortsmouth Sciotoville Community (East)
1972Cincinnati Archbishop MoellerIrontonAnna
1971FindlayColumbus Father Wehrle MemorialRussia
1970Dayton Chaminade-JulienneCincinnati Lincoln Heights
1969Columbus EastNew Riegel
1968East Cleveland ShawOld Fort
1967Cincinnati Western HillsNelsonville-York
1966Kettering Fairmont WestWest Salem Northwestern
1965Shaker HeightsVersailles
1964Lima SeniorBaltimore Liberty Union
1963EuclidPowhatan Point
1962North Bend TaylorVan Wert Lincolnview
1961Cleveland SouthBaltimore Liberty Union
1960Cincinnati ElderBaltimore Liberty Union
1959Cincinnati ElderWest Salem Northwestern
1958Cincinnati ElderGoshen
1957ReadingMiddleport
1956Cincinnati ElderCincinnati Greenhills
1955Cincinnati ElderLockland
1954Mansfield SeniorWaverly
1953Cincinnati Purcell MarianBeavercreek
1952Cincinnati ElderBeavercreek
1951Cincinnati Western HillsLima St Rose
1950Cincinnati WithrowBatavia Amelia
1949Cincinnati Hughes CenterNorth Bend Taylor
1948Cincinnati Western HillsCincinnati Sycamore
1947Cleveland HeightsColumbus Hamilton Township
1946Cleveland LincolnReading
1945Cincinnati WoodwardPlainville
1944East Cleveland ShawReading
1943Cincinnati ElderLeavittsburg
1942TiltonsvilleReading
1941Cincinnati WithrowBeavercreek
1940Columbus NorthPowhatan Point
1939Canton Mc KinleyPemberville
1938Cincinnati Hughes CenterSugar Grove Berne Union
1937Canton Mc KinleyHolgate
1936NorwoodEtna
1935St Bernard Roger BaconBrookville
1934Cincinnati WithrowMayfield
1933Warren Warren G HardingCongress West-Salem
1932Columbus SouthTiltonsville
1931Cincinnati WoodwardDelphos Jefferson
1930Martins FerrySt Paris
1929Columbus CentralNewcomerstown
1928Columbus AquinasCenterville

Softball[edit]

[8]

YearD1/AAAD2/AAD3/AD4
2013North Canton HooverNewark Licking ValleyBloom-CarrollStrasburg-Franklin
2012North Canton HooverLa Grange KeystoneChampionConvoy Crestview
2011North Canton HooverPoland SeminaryChampionStrasburg-Franklin
2010PerryHebron LakewoodJeromesville HillsdalePleasant Hill Newton
2009ElyriaHamilton RossHebron LakewoodStrasburg-Franklin
2008North Canton HooverCanfieldHebron LakewoodDanville
2007HudsonGreenvilleBloom-CarrollDalton
2006North Canton HooverLa Grange KeystoneBloom-CarrollDalton
2005LakeSpringfieldSycamore MohawkConvoy Crestview
2004Toledo St Ursula AcademyCuyahoga Falls Walsh JesuitWoodsfield Monroe CentralCrestline
2003Whitehouse Anthony WayneMantua CrestwoodSycamore MohawkGibsonburg
2002ElyriaCuyahoga Falls Walsh JesuitLoudonvilleGibsonburg
2001BoardmanLima BathManchesterGibsonburg
2000Hilliard DarbyConneautJeromesville Hillsdale
1999North Canton HooverLa Grange KeystoneJeromesville Hillsdale
1998North Canton HooverTallmadgeSouthington Chalker
1997Pickerington CentralTallmadgeLoudonville
1996Akron ElletMarlingtonJeromesville Hillsdale
1995SpringfieldColumbus Bishop ReadyNorth Robinson Colonel Crawford
1994SpringfieldChampionJeromesville Hillsdale
1993SpringfieldTallmadgeLoudonville
1992SpringfieldAkron Archbishop HobanNorth Lewisburg Triad
1991PerrysburgAkron Archbishop HobanStrasburg-Franklin
1990SpringfieldBucyrusManchester
1989SpringfieldTallmadgeStrasburg-Franklin
1988SpringfieldTallmadgeStrasburg-Franklin
1987TallmadgeAkron Archbishop HobanStrasburg-Franklin
1986BrunswickAkron Archbishop HobanArchbold
1985HamiltonZanesville MaysvilleMineral Ridge
1984Akron St Vincent-St MaryAkron Archbishop HobanArchbold
1983Grove CityAkron Archbishop HobanPortsmouth Clay
1982Kettering Fairmont EastKinsman BadgerArchbold
1981TallmadgeKinsman BadgerPortsmouth Clay
1980Cuyahoga FallsChampionPortsmouth Clay
1979Akron St Vincent-St MaryManchesterJeromesville Hillsdale
1978SpringfieldChampionCasstown Miami East

Track and Field[edit]

[1]

YearBoys D1/AAABoys D2/AABoys D3/AGirls D1/AAAGirls D2/AAGirls D3/A
2013Lakewood St. EdwardAkron St. Vincent – St. Mary High SchoolGahanna Columbus AcademySolonColumbus Eastmoor AcademyVersailles
2012Lakewood St. EdwardDayton DunbarGahanna Columbus AcademyReynoldsburgAkron St. Vincent – St. Mary High SchoolVersailles
2011Cincinnati La SalleAkron St. Vincent – St. Mary High SchoolMcDonaldReynoldsburgColumbus Bishop HartleySteubenville Catholic Central
2010Warren Warren G. HardingPemberville EastwoodNorth Robinson Colonel CrawfordReynoldsburgCleveland CollinwoodVersailles
2009Gahanna LincolnPemberville EastwoodGarfield Heights TrinityReynoldsburgColumbus Bishop Hartley and Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian AcademyGates Mills Gilmour Academy
2008Cleveland HeightsPerkinsBlufftonCleveland Heights BeaumontCuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian AcademyBellaire St. John Central
2007Cleveland GlenvilleHeathMiamisburg Dayton ChristianCleveland Heights BeaumontAkron BuchtelGates Mills Gilmour Academy and Bellaire St. John Central *
2006Cleveland GlenvilleAkron BuchtelWaynesfield-GoshenCleveland CollinwoodMantua CrestwoodGates Mills Gilmour Academy
2005Cleveland GlenvilleAllianceFindlay Liberty-BentonCleveland CollinwoodColumbus Eastmoor AcademyGates Mills Gilmour Academy
2004Cleveland GlenvilleShelbyDayton Jefferson TwpMason and Cleveland Collinwood *Columbus Eastmoor AcademyMinster
2003Cleveland GlenvilleShelbyColumbus GroveElyriaShelbyMinster
2002MiddletownMilan EdisonMarion PleasantCleveland Heights Beaumont SchoolOttawa-GlandorfMinster
2001Cleveland St IgnatiusCleveland BenedictineLorain ClearviewCleveland Collinwood and Cleveland Heights Beaumont School *Upper SanduskyMinster
2000Huber Heights WaynePoland SeminaryCortland Maplewood and Findlay Liberty-Benton *Cleveland CollinwoodUpper SanduskyGates Mills Hawken
1999Worthington Thomas WorthingtonOrrvilleMcDonaldCleveland CollinwoodCleveland Heights Beaumont SchoolGates Mills Hawken
1998Brunswick and Westerville North *Cleveland BenedictineLiberty CenterCleveland Collinwood and Columbus Brookhaven *Cleveland Heights Beaumont SchoolLancaster Fisher Catholic
1997Toledo Central Catholic and Canton McKinley and Thomas Worthington *Cleveland BenedictineYellow Springs and South Charleston Southeastern Local *Cleveland CollinwoodCleveland Heights Beaumont SchoolRawson Cory-Rawson
1996Akron BuchtelMiamisburg Dayton ChristianYellow SpringsCleveland Heights Beaumont SchoolColdwaterDefiance Ayersville
1995Huber Heights WayneLeavittsburg LabraeFindlay Liberty-BentonTrotwood-Madison and Cleveland Heights *DoverColdwater
1994Cincinnati La SalleCleveland RhodesDayton Jefferson TwpCleveland John Adams and Rocky River Magnificat *Cleveland Heights Beaumont SchoolColdwater
1993BedfordAkron Archbishop HobanYellow SpringsRocky River MagnificatPerkinsElmore Woodmore and Franklin Bishop Fenwick *
1992Cleveland John MarshallAkron Archbishop HobanYellow SpringsCleveland HeightsCleveland Heights Beaumont School and Springfield Shawnee *North Robinson Colonel Crawford
1991Cleveland John MarshallColumbus Bishop HartleyPettisvilleCleveland HeightsCleveland Heights Beaumont SchoolNorth Robinson Colonel Crawford
1990Dayton DunbarYoungstown Cardinal MooneyYellow SpringsCleveland HeightsCleveland Heights Beaumont SchoolNorth Robinson Colonel Crawford
1989Dayton DunbarCincinnati Forest ParkMarion CatholicCincinnati PrincetonCleveland Heights Beaumont SchoolMinster
1988Dayton DunbarCincinnati Forest ParkDayton Jefferson TwpCleveland Heights Beaumont SchoolColumbus Bishop HartleyBaltimore Liberty Union
1987Toledo DeVilbissDayton Jefferson TwpPataskala Licking HeightsCleveland Heights Beaumont SchoolKansas LakotaNewark Catholic
1986GreenColumbus Bishop HartleyDayton Jefferson TwpCleveland Heights Beaumont SchoolColumbus Bishop HartleyCincinnati Academy of Physical Education
1985Dayton PattersonColumbus Bishop HartleyYellow SpringsUpper ArlingtonSoutheastMinster
1984AlliancePerkinsLeetoniaTrotwood-MadisonColumbus Bishop HartleyZanesville Bishop Rosecrans
1983Marion HardingDayton Jefferson TwpColumbus Father Wehrle MemorialTrotwood-MadisonColumbus EastZanesville Bishop Rosecrans
1982Cleveland Heights and Cleveland John Adams *Dayton RothMiamisburg Dayton ChristianColumbus MifflinColumbus EastMinster
1981Dayton RothColumbus Father Wehrle MemorialGahanna Columbus AcademyCentervilleSt ClairsvilleZanesville Bishop Rosecrans
1980LancasterDayton Jefferson TwpColumbus Father Wehrle MemorialToledo StartGirardMinster
1979Gahanna LincolnColumbus MifflinLorain ClearviewCleveland John AdamsDayton Jefferson TwpMinster
1978Mansfield SeniorBarnesvilleLorain ClearviewCleveland John AdamsLibertyMinster
1977Columbus Linden Mc KinleyDayton Jefferson TwpGahanna Columbus AcademyToledo RogersDayton Jefferson TwpMinster
1976Alliance and Cleveland John Adams *Dayton RothShadysideDayton StiversDayton Jefferson TwpMinster
1975Cleveland GlenvilleColumbus MifflinYellow SpringsToledo ScottDoylestown ChippewaFrankfort Adena
1974Cleveland GlenvilleHuronColumbus Father Wehrle Memorial
1973Cleveland GlenvilleBrookvilleLorain Clearview
1972Toledo LibbeyOttawa-GlandorfFrankfort Adena
1971Dayton RooseveltGates Mills Gilmour AcademyCleveland Heights Lutheran East
1970Cleveland GlenvilleCortland Lakeview
1969Cleveland John F KennedyArcanum
1968Cleveland GlenvilleKent State High
1967Cleveland GlenvilleKirtland
1966Cleveland GlenvilleBatavia
1965Cleveland GlenvilleFairport Harding
1964Dayton DunbarFairport Harding
1963Dayton DunbarCincinnati DePorres
1962Cleveland CollinwoodBraceville
1961Dayton RooseveltCincinnati DePorres
1960Cleveland GlenvillePaulding
1959Cleveland GlenvilleWest Alexandria
1958SpringfieldXenia Woodrow Wilson
1957SpringfieldDayton Jefferson Twp and Braceville *
1956Akron North and Cleveland John Adams *Xenia Woodrow Wilson
1955Cleveland East TechnicalXenia Woodrow Wilson
1954BarbertonNevada
1953Cleveland John AdamsClyde
1952Cleveland East TechnicalBelpre
1951Cincinnati CentralPoland
1950Cincinnati CentralCincinnati Wyoming
1949Cleveland CentralPlainville
1948Dayton DunbarIndependence
1947Cleveland CentralPoland
1946Toledo DeVilbissNew London
1945Mansfield SeniorLockland
1944Cleveland East TechnicalPepper Pike Orange
1943Cleveland East TechnicalRome Township Stewart
1942Cleveland East TechnicalOhio Soldiers & Sailors Orphanage
1941Cleveland Heights and Cleveland East Technical *Ohio Soldiers & Sailors Orphanage
1940Cleveland East TechnicalOhio Soldiers & Sailors Orphanage
1939Cleveland East TechnicalUpper Arlington
1938Toledo ScottColumbiana
1937SanduskyUpper Arlington
1936Cleveland East TechnicalOberlin
1935Toledo ScottGlendale
1934Toledo ScottDelta
1933Cleveland East TechnicalMentor
1932Cleveland East TechnicalOberlin
1931LakewoodDayton Oakwood
1930Columbus CentralDayton Oakwood
1929Columbus CentralDayton Oakwood
1928Columbus CentralCincinnati Hartwell
1927Columbus CentralRocky River
1926LakewoodShaker Heights
1925Cincinnati Hughes CenterBellpoint
1924LakewoodRocky River
1923LakewoodRocky River
1922LakewoodAshley
1921Cleveland East TechnicalGalion
1920Cleveland East Technical
1919East Cleveland Shaw
1918Toledo Scott
1917Toledo Scott
1916East Cleveland Shaw
1915East Cleveland Shaw
1914Columbus East
1913Toledo Central
1912Toledo Central
1911Columbus North
1910Toledo Central
1909Toledo Central
1908Columbus North
* Tie

Schools With Most Team Titles[edit]

[1]

Rank# of
Titles
SchoolCity# of
Boys
Titles
# of
Girls
Titles
Year of
First
Title
Year of
Last
Title
Totals by sport
147St. EdwardLakewood47X*19782013Boys: 28 Wrestling, 11 Hockey, 3 Baseball, 2 Track, 1 Basketball, 1 Football, 1 Dual Meet Wrestling
147St. XavierCincinnati47X*19572013Boys: 34 Swimming, 5 Cross Country, 3 Golf, 2 Football, 1 Baseball, 1 Basketball, 1 Soccer
344Upper ArlingtonUpper Arlington261819372012Boys: 17 Golf, 3 Swimming, 2 Baseball, 2 Track, 1 Football, 1 Basketball
Girls: 9 Swimming, 6 Cross Country, 1 Basketball, 1 Gymnastics, 1 Track
435Walsh JesuitCuyahoga Falls221319822013Boys: 8 Wrestling, 4 Golf, 4 Baseball, 3 Soccer, 2 Cross Country, 1 Football
Girls: 7 Soccer, 3 Golf, 2 Softball, 1 Basketball
531HawkenGates Mills52619772013Boys: 2 Swimming, 2 Golf, 1 Soccer
Girls: 23 Swimming, 2 Track, 1 Golf
628St.Vincent-St.MaryAkron171119722013Boys: 6 Basketball, 6 Football, 2 Baseball, 2 Track, 1 Wrestling
Girls: 5 Cross Country, 3 Basketball, 2 Softball, 1 Track
727St. IgnatiusCleveland27X*19882011Boys: 11 Football, 5 Soccer, 3 Cross Country, 2 Golf, 2 Hockey, 1 Track, 1 Baseball, 1 Basketball, 1 Wrestling
727Canton McKinleyCanton23419372010Boys: 13 Swimming, 3 Football, 3 Basketball, 2 Baseball, 1 Golf, 1 Track
Girls: 3 Volleyball, 1 Basketball
727MinsterMinster42319762012Boys: 2 Baseball, 1 Football, 1 Golf
Girls: 12 Track, 9 Cross Country, 2 Basketball
1025Thomas WorthingtonWorthington101519382011Boys: 3 Golf, 3 Soccer, 2 Track, 1 Baseball, 1 Cross Country
Girls: 5 Gymnastics, 5 Swimming, 2 Cross Country, 3 Field Hockey
1025Newark CatholicNewark151019782013Boys: 8 Football, 7 Baseball
Girls: 8 Volleyball, 1 Basketball, 1 Track
1224Beaumont SchoolCleveland HeightsX2419862012Girls: 16 Track, 7 Cross Country, 1 Volleyball
1224Columbus AcademyGahanna141019772013Boys: 6 Golf, 4 Track, 2 Football, 1 Baseball, 1 Soccer
Girls: 10 Field Hockey
1422ElderCincinnati22X*19432005Boys: 12 Baseball, 5 Cross Country, 3 Basketball, 2 Football
1520St. HenrySt. Henry13719792011Boys: 6 Football, 4 Basketball, 3 Baseball
Girls: 7 Volleyball
1619East TechnicalCleveland18119202002Boys: 13 Track, 2 Swimming, 3 Basketball
Girls: 1 Basketball
1619Archbishop AlterKettering14519782009Boys: 4 Soccer, 4 Golf, 3 Basketball, 1 Cross Country, 2 Football
Girls: 3 Volleyball, 1 Basketball, 1 Cross Country
1619St. Ursula AcademyCincinnatiX*1919912010Girls: 8 Volleyball, 4 Soccer, 3 Swimming, 2 Golf, 1 Cross Country, 1 Field Hockey
1619St. Francis DeSalesColumbus14519712012Boys: 4 Soccer, 3 Wrestling, 3 Football, 3 Baseball, 1 Basketball
Girls: 4 Soccer, 1 Volleyball
2018Brecksville-Broadview HeightsBroadview Heights41419812013Boys: 3 Soccer, 1 Football
Girls: 13 Gymnastics, 1 Cross Country
2018GrahamSt. Paris18019302013Boys: 15 Wrestling, 2 Baseball, 1 Dual Meet Wrestling
2018Archbishop MoellerCincinnati18X*19722013Boys: 8 Football, 7 Baseball, 3 Basketball
2317ColdwaterColdwater10719832013Boys: 5 Baseball, 3 Football, 2 Bowling
Girls: 3 Track, 2 Basketball, 2 Bowling
2416MagnificatRocky RiverX*1619902010Girls: 10 Gymnastics, 4 Cross Country, 2 Track
2515GlenvilleCleveland15019592007Boys: 15 Track
2515Cleveland HeightsCleveland Heights11419322008Boys: 4 Swimming, 3 Track, 1 Baseball, 1 Basketball, 1 Ice Hockey, 1 Wrestling
Girls: 4 Track
2515Jefferson TownshipDayton12319572010Boys: 9 Track, 3 Basketball
Girls: 3 Track
2515Bishop HartleyColumbus6919762011Boys: 3 Track, 2 Football, 1 Baseball
Girls: 5 Track, 3 Basketball, 1 Volleyball
2914Marion LocalMaria Stein8619752012Boys: 6 Football, 2 Basketball
Girls: 5 Volleyball, 1 Basketball
2914Archbishop HobanAkron31119801993Boys: 2 Track, 1 Basketball
Girls: 6 Softball, 4 Volleyball, 1 Basketball
2914LakewoodLakewood13119221979Boys: 5 Track, 4 Cross Country, 3 Swimming, 1 Wrestling
Girls: 1 Gymnastics
2914St. John'sDelphos9519492010Boys: 6 Football, 3 Basketball
Girls: 5 Basketball
2914Kettering FairmontKettering31119612013Boys: 2 Golf, 1 Baseball
Girls: 7 Field Hockey, 2 Volleyball, 1 Gymnastics, 1 Basketball
2914Villa-Angela/St. JosephCleveland11319652013Boys: 5 Basketball, 4 Cross Country, 1 Football, 1 Wrestling
Girls: 2 Volleyball, 1 Basketball
2914Bishop WattersonColumbus11319722013Boys: 5 Golf, 3 Baseball, 2 Football, 1 Basketball
Girls: 3 Field Hockey
2914Mount Notre DameCincinnatiX*1419952013Girls: 5 Basketball, 7 Volleyball, 2 Golf
2914VersaillesVersailles7719652013Boys: 6 Football, 1 Baseball
Girls: 3 Track, 2 Cross Country, 1 Basketball, 1 Volleyball
3813St. Mary Central CatholicSandusky9419362006Boys: 7 Wrestling, 2 Basketball
Girls: 4 Cross Country
3813Cardinal MooneyYoungstown13019732011Boys: 8 Football, 2 Golf, 1 Soccer, 1 Track, 1 Cross Country
3813DunbarDayton12119482012Boys: 7 Track, 5 Basketball
Girls: 1 Basketball
3813Shaker HeightsShaker Heights12119262013Boys: 4 Hockey, 3 Golf, 2 Baseball, 1 Track, 1 Swimming, 1 Wrestling
Girls: 1 Field Hockey
4212Dublin CoffmanDublin6619772011Boys: 4 Golf, 1 Baseball, 1 Cross Country
Girls: 3 Gymnastics, 2 Soccer, 1 Golf
4212Cincinnati Ursuline AcademyCincinnatiX*1219752013Girls: 5 Volleyball, 6 Swimming, 1 Golf
4411BenedictineCleveland11X*19732004Boys: 6 Football, 3 Track, 2 Basketball
4411Gilmour AcademyGates Mills6519712010Boys: 5 Golf, 1 Track
Girls: 4 Track, 1 Cross Country
4411Maple HeightsMaple Heights11019562010Boys: 10 Wrestling, 1 Football
4411Chaminade-JulienneDayton7419292011Boys: 2 Basketball, 2 Golf, 1 Baseball, 1 Soccer, 1 Football
Girls: 3 Basketball, 1 Golf
4411University SchoolHunting Valley11X*19902012Boys: 5 Golf, 4 Swimming, 2 Hockey
4411Hathaway Brown SchoolShaker HeightsX*1120022013Girls: 5 Basketball, 3 Soccer, 2 Field Hockey, 1 Golf
* X = single-sex school

Schools With Most Team Titles in One Sport[edit]

[1]

Rank# of
Titles
SchoolCitySportFirstLast
134St. XavierCincinnatiBoys Swimming and Diving19702013
228St. EdwardLakewoodBoys Wrestling19782013
323HawkenGates MillsGirls Swimming and Diving19842013
417Upper ArlingtonUpper ArlingtonBoys Golf19412006
516Beaumont SchoolCleveland HeightsGirls Track19862008
615GlenvilleClevelandBoys Track19592007
615GrahamSt. ParisBoys Wrestling19822013
813Canton McKinleyCantonBoys Swimming and Diving19371961
813East TechnicalClevelandBoys Track19201955
813Brecksville-Broadview HeightsBroadview HeightsGirls Gymnastics19942013
1112ElderCincinnatiBaseball19432005
1112MinsterMinsterGirls Track19762004
1311St. EdwardLakewoodBoys Ice Hockey19852008
1311St. IgnatiusClevelandFootball19882011
1510Maple HeightsMaple HeightsWrestling19561974
1510MagnificatRocky RiverGirls Gymnastics19902003
1510Columbus AcademyGahannaGirls Field Hockey19942013
189CaldwellCaldwellBoys Cross Country19731992
189Jefferson TownshipDaytonBoys Track19572004
189SpringfieldLakemoreGirls Softball19782005
189CollinwoodClevelandGirls Track19972010
189MinsterMinsterGirls Cross Country19822010
189Upper ArlingtonUpper ArlingtonGirls Swimming and Diving20032012
248Archbishop MoellerCincinnatiFootball19752012
248Newark CatholicNewarkFootball19782007
248Walsh JesuitCuyahoga FallsWrestling19912000
248Newark CatholicNewarkGirls Volleyball19792004
248St. Ursula AcademyCincinnatiGirls Volleyball19932003
248Cardinal MooneyYoungstownFootball19732011

Schools With Most Team Titles in One School Year[edit]

[1]

# of
Titles
School
Year
SchoolCitySports
41986-1987Upper ArlingtonUpper ArlingtonBoys Golf, Baseball, Swimming and Girls Cross Country
31985-1986Upper ArlingtonUpper ArlingtonBoys Golf, Swimming and Girls Cross Country
31998-1999Archbishop AlterKetteringBoys Soccer, Golf and Basketball
31991-1992Archbishop HobanAkronBoys Track, Girls Volleyball and Softball
31996-1997BenedictineClevelandBoys Football, Basketball and Track
31981-1982RooseveltKentBoys Cross Country, Ice Hockey and Girls Field Hockey
31997-1998St. EdwardLakewoodBoys Wrestling, Basketball and Baseball
32007-2008St. EdwardLakewoodBoys Wrestling, Ice Hockey and Baseball
32012-2013St. EdwardLakewoodBoys Wrestling, Dual Meet Wrestling, and Track
31997-1998St. Francis De SalesColumbusBoys Football, Soccer and Girls Soccer
31990-1991St. HenrySt. HenryBoys Football, Basketball and Girls Volleyball
32001-2002St. IgnatiusClevelandBoys Football, Golf and Baseball
31993-1994St. Ursula AcademyCincinnatiGirls Soccer, Volleyball and Swimming
31994-1995St. Ursula AcademyCincinnatiGirls Golf, Volleyball and Swimming
32010-2011St. Vincent – St. MaryAkronBoys Cross Country, Basketball, and Girls Track
32012-2013St. Vincent – St. MaryAkronBoys Football, Track, and Girls Cross Country
31988-1989Thomas WorthingtonWorthingtonGirls Field Hockey, Gymnastics and Swimming
32008-2009University SchoolHunting ValleyBoys Ice Hockey, Swimming and Golf
31990-1991Walsh JesuitCuyahoga FallsBoys Wrestling, Soccer and Golf
32001-2002Walsh JesuitCuyahoga FallsGirls Soccer, Golf and Softball
32004-2005Walsh JesuitCuyahoga FallsGirls Soccer, Golf and Basketball

Schools With Most Consecutive Titles in One Sport[edit]

[1]

# of
Titles
SchoolCitySportYears
15HawkenGates MillsGirls Swimming1999 - 2013 (Current)
13St. EdwardLakewoodBoys Wrestling1997 - 2009
13GrahamSt. ParisBoys Wrestling2001 - 2013 (Current)
12St. XavierCincinnatiBoys Swimming1970 - 1981
10St. EdwardLakewoodBoys Wrestling1978 - 1987
10Brecksville-Broadview HeightsBroadview HeightsGirls Gymnastics2004 - 2013 (Current)
9St. XavierCincinnatiBoys Swimming1999 - 2007
8CaldwellCaldwellBoys Cross Country1985 - 1992
8Upper ArlingtonUpper ArlingtonGirls Swimming2005 - 2012
7Beaumont SchoolCleveland HeightsGirls Track1986 - 1992
6Canton McKinleyCantonBoys Swimming1956 - 1961
6East TechnicalClevelandBoys Track1939 - 1944
6St. Ursula AcademyCincinnatiGirls Volleyball1993 - 1998
5CollinwoodClevelandGirls Track1997 - 2001
5GlenvilleClevelandBoys Track2003 - 2007
5Hopewell-LoudonBascomGirls Volleyball1997 - 2001
5MinsterMinsterGirls Track1976 - 1980
5St. IgnatiusClevelandFootball1991 - 1995
5St. Mary Central CatholicSanduskyBoys Wrestling2002 - 2006
5Thomas WorthingtonWorthingtonGirls Gymnastics1985 - 1989
5Walsh JesuitCuyahoga FallsBoys Wrestling1993 - 1997
5Peninsula WoodridgePeninsulaBoys Cross Country2006 - 2010
5St. XavierCincinnatiBoys Swimming2009 - 2013 (Current)
5Hathaway BrownShaker HeightsGirls Basketball2009 - 2013 (Current)
5St. Vincent – St. MaryAkronGirls Cross Country2009 - 2013 (Current)
4University SchoolHunting ValleyBoys Swimming2009 - 2012
4Beaumont SchoolCleveland HeightsGirls Cross Country1993 - 1996
4CentralColumbusBoys Track1927 - 1930
4ColerainCincinnatiGirls Cross Country1997 - 2000
4Gilmour AcademyGates MillsBoys Golf1991 - 1994
4GlenvilleClevelandBoys Track1965 - 1968
4John HayClevelandBoys Wrestling1938 - 1941
4MagnificatRocky RiverGirls Gymnastics1990 - 1993
4MagnificatRocky RiverGirls Gymnastics1996 - 1999
4Maple HeightsMaple HeightsBoys Wrestling1966 - 1969
4MinsterMinsterGirls Track2001 - 2004
4Newark CatholicNewarkFootball1984 - 1987
4ReginaSouth EuclidGirls Basketball2000 - 2003
4ReynoldsburgReynoldsburgGirls Track2009 - 2012
4SpringfieldLakemoreGirls Softball1992 - 1995
4St. Mary Central CatholicSanduskyGirls Cross Country1987 - 1990
4West Liberty-SalemWest LibertyBoys Cross Country1976 - 1979
4Cincinnati Mount Notre DameReadingGirls Basketball2006 - 2009

See also[edit]

External links[edit]

References[edit]

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n OHSAA. "Ohio High School Athletic Association Web site". Retrieved 2006-12-31. 
  2. ^ Yappi. "Yappi Sports Football". Retrieved 2007-02-12. 
  3. ^ Yappi. "Yappi Sports Basketball D1". Retrieved 2007-02-12. 
  4. ^ OHSSCA. "Ohio High School Swim Coaches' Association-Boys Swimming State Champions". Retrieved 2007-03-08. 
  5. ^ OHSSCA. "Ohio High School Swim Coaches' Association-Girls Swimming State Champions". Retrieved 2007-03-08. 
  6. ^ Yappi. "Yappi Sports Wrestling". Retrieved 2007-02-12. 
  7. ^ Yappi. "Yappi Sports Baseball". Retrieved 2007-02-12. 
  8. ^ Yappi. "Yappi Sports Softball". Retrieved 2007-02-12.